“Kadın” Kelimesini Kullanmak Kaba mı Kaçıyor?

CALISAN_KADINBundan 15-20 sene önce İstanbul’da bir kadına hitap edilirken “hanımefendi” denirdi..

Bugün ise “BAYAN” demek gibi bir adet gelişti… İstanbul’da ve diğer metropol veya büyük şehirlerimizde de..

Malum Allah 2 cins insan yaratmış; Kadın ve Erkek…

Telaffuzu bile kulağa gayet hoş ve melodik gelen yüce bir varlık.. İnsan yavrusunu karnında taşıyıp onu dünyaya getiriyor.. Gerçekten de kutsal bir varlık..

Ayrıca erkeğe kıyasla bazı üstün özellikleri olduğu da biliniyor.. Beyninin 2 lobunu da daha etkin kullanmak vesaire gibi..

Üstelik bu varlığın küçük insanoğlu yani bebek büyürken onun üzerindeki etkisi de malum..

İlerideki yıllarımızda bizim kişiliğimizin, terbiyemizin kısacası altyapımızın oluşmasında en büyük etken.. Yani iyi bir “anne bakımı ve terbiyesi, eğitimi” küçük bebeğin ileriki yıllarında çok daha düzgün bir insan olarak toplumdaki yerini almasına büyük katkı sağlıyor..

Hatta o kadar ki Türk toplumunun gelişimi devlet filan değil, doğrudan kadınımızın kendini geliştirip çocuklarına da gereken alt yapıyı vermesiyle mümkün olacak ancak.. Nitekim, milli gelir on bin doları aştı ama insan kalitesi de daha da beter yerin dibine girmiş vaziyette.. Sakın sanılmasın ki Harvard’ dan MBA almak insan kalitesini garanti etmeye yetiyor..

İşte bu kadar yüce bir varlık, ki Allah kadın cinsi olarak yaratmış artık “BAYAN” diye adlandırılıp anılmaya çalışılıyor.. Neden acaba?

Kadın denilince bizim milletin aklına “CİNSELLİK “ mi geliyor acaba dersiniz?

“Yok canım öyle şey mi olur?”

Olur olur.. Örneğin şu deyişi hatırlasanıza bir; “Abi, kadına gidelim mi bu hafta?”

veya şunu hatırlayın; “Adam kadın taciri”..

Veya bir de şunu hatırlayın; “Abi o kişi kız değil, kadın o kadın – yani açık kapı, bakire değil”

İşte bu deyişler bilhassa taşra kültüründe kullanılan dilde “KADIN” kelimesini aşağıladığı için, çok namuslu muhterem ve bilhassa SAYGIN vatandaşlarımız “hakaretamiz” olmasın diye sevgili kadınlarımıza “BAYAN” diye hitap ediyorlar.. Onlara adeta “namus” atfediyorlar.. lütfediyorlar (sağolsunlar) ..

Farkında da değiller gariplerim haa.. Çünkü kültür bu.. Kadın deyince adamın aklına ya cinsellik için gidilen kişi, ya alınıp satılan kişi (yine cinsellik), ya da bakire olmayan müsait olan tip geliyor..

Haa unutmadan, bir de kadın evde karnı şişirilip çocuk yapan, evin hizmetçisi, aşçısı vs olarak da algılanmış oluyor..

İşin komik tarafı şu ki “KADIN” kelimesine layık görülen bu aşağılama en başta kadınlarımızı rahatsız etmesi gerekirken, onlar ya bu işin farkında değil, ya da umursamıyorlar.. Bazı erkekler inanın onlardan daha fazla rahatsız oluyor bu aşağılamadan ve de kıro kültüründen..

Tesadüf bu ya bunlardan biri de CNNTÜRK’ te Parametre programına çıkan değerli Hakan Çelik. Kendisini, bugünkü programda bu konuyu üzerine ısrarla basarak gündeme getirdiği için özellikle tebrik etmek isteriz..

Özetle şudur ki, bu toplumda “KADIN” yerini gerçek anlamda alamadan, yani maganda erkek güruhuna kendisinin cinsellik, annelik, hizmetçilik ve aşçılığın çok ötesinde çok ve hatta en yetenekli insan cinsi olduğunu ve iş hayatı ve sosyal yaşamda da erkekle tamamen aynı haklara sahip ve başabaş yarışabileceğini kabul ettirmeden bu “GERİ KALMIŞ” toplum hiçbir zaman medeni ülkeler seviyesine gelemeyecektir.. İsterse, milli gelir 10 bin değil kat be kat fazla olsun bu yine gerçekleşmeyecektir.. Çünkü insan kalitesi insanın sahip olduğu para ile ölçülemiyor maalesef..

Bunu herkes anlasa o kadar da hayırlı olacak bu arada..

Sevgilerle

Kadının bu toplumda gerçek öncü rolünü almasını yürekten özleyen bir vatandaş

Yazı TURKIYEINTERNETTE.COM sitesinden alınmıştır.Instagram

Leave A Response

*