Kalsiyumun önemi

Kalsiyumun insan vücudu için ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız?  Vücutta en fazla bulunan mineral kalsiyum ve yüzde doksan dokuzu diş ve kemiklerde toplanıyor. Buraya kadar güzel değil mi? Ama sonrası. .

 Her gün derimiz, tırnaklarımız, saç, ter ve idrar yoluyla kalsiyum kaybederiz ve vücudumuz yerine yenisini üretemez. Hem yenisini üretemiyoruz, hem de vücutta en fazla bulunan mineral.  Ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır sanırım. Gerekli kalsiyumu yerine koyamazsak, direk kemiklerimizden alınır. Kemiklerimizin güçlenmesine ve var olan sağlığının korunmasına yardımcı olan, diş sağlığı, sinir sistemi fonksiyonu, kalp atışının düzenlenmesini sağlayan kalsiyum.

VÜCUTTA NEDEN EKSİLİR?

Sağlıksız beslenme ve alkol, kafein, şeker, kolada bulunan fosforik asit, rafine tuz ve/veya düşük kalorili tatlandırıcıları çok fazla tüketerek vücuttaki kalsiyum miktarının düşmesine yol açarız.
Anti asit ve asit bloklayan ilaçlar sayesinde mide asidi azaldığında da, kalsiyumun vücut tarafından emilmesi engellenir.

VÜCUTTAKİ EKSİKLİĞİNİ NASIL FARKEDİLİR?

kalsiyumZayıf kaslarla, yüksek tansiyon ve osteoporozla hissederiz.

Bu sebeple kalsiyum içeren besinleri mutlak şekilde almamız gerekiyor. Nedir bu besinler?

Fasulye filizi, ıspanak, çiğ badem, kestane, susam tohumu,  nohut ve keten tohumu. Bunların yanısıra; Kalsiyumdan zengin besinlerin başında süt ve süt ürünleri geliyor. Bir kase yoğurtta 300-400 mg civarında kalsiyum var. Süt de güçlü bir kalsiyum kaynağı. Bir bardak süt 300 mg civarında kalsiyum ihtiva ediyor.

Peynirin her türü kalsiyumdan zengin, sert peynirlerde daha fazla kalsiyum var. Kalsiyumla zenginleştirilmiş kahvaltı gevrekleri özellikle büyüme çağı çocukların ve yaşlıların kalsiyum eksikliğini karşılamada güçlü seçenekler olabilir. Bakliyat grubu yiyecekler ve bademde de bol miktarda kalsiyum var.

Bu özellikle ıspanağı, semizotunu çüğ şekilde tüketmek yarar sağlayacaktır. Pişirildiğinde etkisi azalır.

Yetişkin bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacı 800-1200mg. arasındadır.Instagram

Leave A Response

*