Keçe sanatı ve Ayfer Güleç

kece-sanatiAdı Ayfer Güleç. Keçe sanatına kendini adamış bir ressam. Eskişehir’de doğmuş öğrenimini tamamladıktan sonra yıllarca plastik sanatlar öğretmenliği ve atölye yöneticiliği yaptıktan sonra keçeye merak sarmış ve adeta onunla bütünleşmiş. Balıkesirli bir ustadan bu sanatın inceliklerini öğrenmiş ve yerleştiği Sakin Şehir Seferihisar’da KAGİDER’in desteği ile bir atelye açarak ticarete atılmış.

Ülkemizde hala keçe bir alt kültür olarak bilinsede Güleç bu sanatı yaymak için elinden gelen gayreti gösteriyor.  Seferihisar Sığacık’daki butiğinde eserlerini sergiliyor ve bu işe öğrenmek isteyenlere yardımcı oluyor. Ayfer Güleç,1991’den bu yana usta-çırak ilişkisi sürecinde öğrendiği keçe yapım ve desenleme tekniğini denemelerle zenginleştirip, çağdaş  keçe tasarımı ve üretimi yapıyor. Keçe ye sanatçı titizliği ile yaklaşıyor.

Kendi kültürel değerlerimizden keçe ile yola çıkarak üretilen, özgün estetik duruşu ve işlevselliği ile minimalist yaşam biçimlerine tanıklık etmiş keçe objeleri tasarlayıp kullanıma sunuyor.

Kadın girişimcilerin az olduğu ülkemizde Ayfer Güleç ve onun gibilere nasıl ihtiyacımız olduğu ortada.

Ayfer Güleç bir örnek olmalı ve siz değerli ev kadınları, siz emekli olmuş kadınlar.. Yaşamda yapılacak pek çok yaratıcılık sizleri bekliyor. Boş oturmak yerine, üretime katkıda bulunmak için haydi siz de seferber olun. El emeği ürünlerini tanıtmak, yaymak için start alın.Instagram

Leave A Response

*