Kente dair sözümüz var


Kadınların sesinin çıkması, toplumda daha aktif rol almaları için çaba gösteren ve pek çok çalışmaya imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nin düzenlediği  “Kente Dair Sözümüz Var” forumunda, kadınlar kararlar aldı.

İzmir’in her zaman Türkiye için yeri farklıdır. Güzel, çağdaş insanların çokca bulunduğu bu kentimizde Kadın Danışma Merkezi şu kararları aldı.

  • Kadınların bisiklet kullanımı özendirmek,
    Kadın toplanma mekanları oluşturulması,
    Kadınların ulaşım olanakları çoğaltılmalı ve güvenlikleri sağlanması
    Kadınlar için mahalle örgütlenmeleri hayata geçirilmeli, oralarda yaşayan insanların bir araya gelecekleri sorunların ve çözüm yollarının konuşulacağı platformlar yaratılmalı.
    Kentte yaşayan kadınlar, “eğitimli kadın, çalışan kadın, göçle gelen kadın” gibi çeşitlilikler içerdiğinden bu farklı kadın gruplarının ihtiyaçları, kendi özellikleri çerçevesinde belirlenmeli ve kent olanaklarını her kadın grubuna adil biçimde sunmalı.

Forumda bunlar gibi pek çok kararlar alındı. Dileğimiz bu gibi uygulamaların özellikle kırsal kesimlerde arttırlması ve kadının aynı zamanda bilinçlendirilmesi için çalışmaların yapılması.

Sadece pozitif ayrımcılık bile olsa bu tür ayrımcılıkların olmadığı, kadın ve erkeğin her konuda eşit bireyler olduğu gerçeğinin tüm toplum tarafından kabul görmüş günlerin geleceği umuduyla….

Toplumda kadının hakettiği yeri alması için, herşeyden önce toplumsal yaşamda tamamıyla yer aldığı, sadece evdeki analar değil, toplumdaki bireyler olduğu, koca eline bakmayan, yaşamını sadece çocuklarına ve kocasına adamayan, kendisinin de bir birey olduğunun gerçek bilincine varan, 3-5 popüler kadınlarla, kadınlık işte bu denilmeyen bir Türkiye için elele verin. Kadın- erkek ayrımcılığına son vererek, gelecek güzel günlere.Instagram

Leave A Response

*