Koca Seyit’in Film Çekimleri Başladı

Çanakkale Savaşları’nda 276 kilogramlık top mermisini tek başına namluya yerleştirerek İngilizlerin “batırılamaz” dedikleri “Ocean” adlı savaş gemisinin batırılmasını sağlayan Çanakkale kahramanı Koca Seyit’in (Seyit Çabuk) yaşamı beyaz perdeye aktarılacak.

Filmin senaristi ve yapımcısı Kıbrıs gazisi İsmail Gülnar, en büyük hayalinin 2,5 yıldır 50’yi aşkın ilde tiyatro oyununu sergiledikleri Koca Seyit’in hayatını beyazperdeye aktarmak olduğunu söylüyor. Tiyatroya başladığı günden bu yana Koca Seyit’in filmini çekmek için çaba gösterdiğini ifade eden Gülnar, “2,5 yıl boyunca sponsorluk için görüştüğümüz yüzlerce firmadan olumsuz yanıt alınca filmi kendi imkânlarımla çekmeye karar verdim. Kıbrıs gazisi olduğum için böyle bir kahramana destek verilmemesi beni kahrediyor.” diyor.

Kıbrıs gazisi olduğum için böyle bir kahramana destek verilmemesi beni daha çok kahrediyor. Sponsorlar her seferinde bir bahane buluyor. Mankenlerle ilgili bir film çekseydik herkes sponsor olurdu ama böyle bir milli davaya kimse sahip çıkmadı. Gerçek vatanseverlerden destek bekliyoruz.”

Yaklaşık 400 bin lira bütçeyle Konya’nın Hüyük ilçesinin İlmen beldesinde çekmeyi planladığı filmin “Koca Seyit” ismini taşıyacağını belirten Gülnar, “30 Ağustosta İlmen beldesinde ‘motor’ diyeceğiz. 29 Ekimde yine İlmen’de filmin galasını yapmayı planlıyoruz” dedi.

Gülnar, filmin büyük bölümünün çekileceği İlmen’i dönemi yansıtan özellikleri nedeniyle seçtiklerini, İlmen’de Koca Seyit’in köy hayatını çekeceklerini, filmin bir bölümünün ise Balıkesir’in Havran ilçesine bağlı Koca Seyit köyünde çekileceğini bildirdi.

Filmin galasında sponsor desteği vermeyenleri isim isim açıklayacağını söyleyen Gülnar, kendisine en büyük desteği veren İlmen Belediye Başkanı Hürriyet Şahin’e teşekkür etti. Gülnar, filmde Koca Seyit’in torunlarının rol alacağını da belirtti.

Koca Seyit kimdir?

Koca Seyit (Seyit Çabuk), 1889 yılının eylül ayında Balıkesir’in Havran ilçesi Çamlık (Manastır) köyünde doğdu. 1909’un nisan ayı başlarında askere alınan Çabuk, 1912’de Balkan Savaşları’na katıldı. Savaş bittiğinde terhis edilmedi ve topçu eri olarak Çanakkale cephesinde görev aldı.

Çanakkale Savaşları’nda Mecidiye bataryasında Atatürk’ün topçu askeri olan Seyit Onbaşı’nın (1889-1939) adını tarihe yazdıran olay şöyle anlatılır:

“1915 Çanakkale Deniz Savaşı sırasında Rumeli Mecidiye Tabyası’nda ayakta kalabilen tek top vardı, onun da mermi kaldıran vinci bozulmuştu. Seyit Onbaşı, 276 kilogramlık mermiyi tek başına kaldırıp Niğdeli asker arkadaşıyla birlikte topa sürerek ateşledi, bu kahramanlığıyla İngilizlerin en büyük ve batırılamaz dedikleri Ocean savaş gemisine büyük yara aldırdı.”

Koca Seyit’in adı, Çanakkale Savaşları’nda gösterdiği kahramanlıklardan dolayı doğduğu köye verildi.Instagram

Leave A Response

*