Kola’nın Yararları Ve Zararları

Kola’nın Yararları Ve Zararları

Önce yararlarından başlayalım, siz devamını okumadan zaten zararlarını hemen anlayacaksınız.

Kola’nın yararları:

Bir şişe kolayı alın ve klozete dökün. 1 saat bekleyin ve sifonu çekin. Tüm lekelerden iz kalmadığını göreceksiniz.

Arabanın tamponunda lekeler mi var? Aliminyum folyoyo kolaya batırın ve tamponu ovarak silinm, pas lekesinden eser kalmayacak.

Paslanmış bir civatayı sökmekte zorlanıyor musunuz? Çok kolay. Bir bezi kolaya batırın ve paslı civatayı silin. Şimdi kolayca sökülecek.

Kırılmış dişi Coca Cola dolu bardağa koyun ve 10 gün sonra bakın. Dişin erimeye başladığını göreceksiniz.

E tüm bu yararlardan sonra zararları yazmaya bilmem gerek var mı?:)

Gelelim Kola’nın ilk çıkışına.. Yani üretimine..

1886 yılında insanların beğenisine sunulan bu ürünü 1885 yılında icat eden kişi John S Pemberton. Ürünün özgün adını (Pemberton’s French Wine Coca) Pemberton’un Kokalı Fransız Şarabı adlı içecekten almış.

1900 lü yılların başında Coca Cola’nın içerdiği koka yüzünden uyuşturucu bağımlılığına neden olduğu konusundaki saldırılar artmış. Asa Griggs Candler, Coca Cola’nın kokainden eser elementler içerdiğini itiraf ettiği bir duyuru yayınlatmış.  Aynı anda, şirketi tarafından üretilen Coca-Cola tüketimine bağlı bir tek kokain bağımlılığı vakası ortaya çıktığı takdirde, işini derhal bırakacağına ilişkin dokuz yıl önce verdiği sözü yinelemiş . Tartışmaların ardı arkası kesilmeyince Coca Cola’nın içeriği 1905′te hafif değiştirilmiş. İçeriğinde bulunan kokain elementleri tamamen çıkartılmış.

Peki kolanın içeriğindeki böcek konusu?

Türkiye’de hatta, dünyada ilk kez  15 Eylül 2006  günü   ……Cola’ya karşı, içeriğini açıklaması için Antalya Tüketici Mahkemesinde dava açıldı

Açılan davada, merkezi Atlanta’da olan ve  1886 yılında Eczacı  tarafından faaliyete geçen …….Cola, 120 yıllık geçmişi ile  dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklamam dediği sırını açıklayacak mıydı? 19 Mart 2007 tarihinde açılan davanın 3. duruşması yapıldı. Gizli sır açıklandı. Ne yazık ki ülkemizde bu önemsenmedi. Kim bilir Kola’ya ayrılan reklam bütçesi gibi bir nedenden dolayı belki de…

Cola özütü diye gizli tutulan formül aslında bir böcek çeşidinin (Cochineal) ezilmesi ile elde edilen sıvıdır.

Cochineal; Kanarya adalarında ve Meksika’da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir.

Son olarak kola’da alkol var diye iddia ortaya çıktı.

Tüm bu okuduklarınızdan sonra  hala kola içer misiniz ve çocuklarınızın bu sağlıksız içeceği içmesine izin verir misiniz?Instagram

Leave A Response

*