Kolestrolünüz -LDL- yüksek mi?

[box color=”orange” icon=”star”]Kolestrolüüz yüksek mi?[/box]

EVet diyorsanız, işte bu yiyeceklerle kolestrolünüzü düşürebilirsiniz.

kolestrolu-onleyen-yiyeceklerKuru bakliyat ve mercimek
Önceki araştırmalarda düşük yağ içeren gıdalarla beslenmenin LDL kolesterol seviyesini düşürdüğü gözleniyor. Menünüze kuru bakliyat, mercimek, sebze ve tahıllar yapılan yemekler ekleyebilirsiniz.

Yulaf
Kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre, yulaflı yiyeceklerle beslenenlerin HDL kolesterol seviyesinin % 11 artırdığı belirtiliyor.
Çay: İnsanı uyanık tutma, kalbi güçlendirme, idrarı kolaylaştırma, kandaki yağı eritme gibi işlevlere sahip olan çay sık sık içildiğinde insan vücudundaki kolesterolün yükselmesini engeller.

Şarap
Akşam yemeğinde bir bardak şarap içmek iyi kolesterolü yükseltiyor, kalp krizi riskini azlatıyor. Tabi çok fazla içmenin kalp hastalıklarına neden olduğunu gösden kaçırmamalısınız.

Elma: Zengin pektin, lifli protein ve C vitamini içeren elma, kolesterolü çok etkili bir şekilde düşürür. Bir ay boyunca günde iki elma tüketilmesi durumunda, kanda kalp ve damarlara zarar veren yoğunluğu düşük lipoprotein kolesterolünün oranı büyük ölçüde düşürülürken, kalp ve damarlar için yararlı olan yoğunluğu yüksek lipoprotein kolesterolünün seviyesi ise yükseltilir.

Havuç: Kalsiyum pektat içeren havuç, öd asidiyle gerçekleşen kimyasal tepkimeden sonra dışkıyla vücuttan atılır. Vücutta öd asidinin oluşturulması da kandaki kolesterolü tüketerek kolesterol seviyesini düşürür.

Mısır: Mısırda bulunan zengin kalsiyum, fosfor, selenyum, lesitin ve E vitamini, kolesterolü düşürme işlevine sahip.

Badem: Kolesterol seviyesi normal veya biraz yüksek olan insanlar badem yiyerek, kandaki kolesterolü düşürebilir ve kalp sağlığını koruyabilirler.

Arpa
Gönüllüler üzerinde yapılan araştırmada, arpanın LDL kolesterol seviyesini düşürdüğü belirtiliyor.

Avokado
Avakado, kötü kolesterol LDL’yi düşürüp iyi kolesterol HDL’yi yükseltiyor.Instagram

Leave A Response

*