Kürtaj Vahşeti

kurtaj-vahsetiHepiniz duymuşsunuzdur. Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Narman’a bir kürtaj mağduru tarafından gönderilen mektubu. Burada mektubu yayımlamayacağız. Zaten Hürriyet Gazetesi’nde okumuşsunuzdur/okuyacaksınızdır muhtemelen.

Mağdurun çektiği fiziksel acı ya da  o duygusal travma da değil yazacağımız. Evet çok acı bir şey. Hanımefendiye çook geçmiş olsun diyoruz. O ve onun gibi bu  durumla karşı karşıya kalan yüzlerce, belki binlerce hanıma..

Yazacağımız Devlet Hastanesi’nde hangi şartlarda kürtaj yapılmaktadır?  ( Öğrendiğimize göre devlet hastanlerinde  geçmişten ber,i 10 haftalık olana kadarki gebelikler narkozsuz yapılıyormuş. Özele paran varsa bu sıkıntı yok)

Kürtaj mağduru arkadaşın anlattığına göre steril olmayan bir ortamda yapılıyor. Hiç bir şekilde hastanın sağlığına dikkat dilmeden ve de yol geçen hanı gibi önüne gelen odaya operasyon sırasında dalabiliyor. O yazıyı okurken tüylerimi ürperten ve beni birden Hitler döneminin gözlerimin önünde canlanmasınıa sebep olan bölümdü. Kadınları sıraya dizip, birbirlerinin önünde soyunmaları ve getirdikleri etekleri giymeleri.

Hangi devirde yaşıyoruz? Bu nasıl bir sağlık operasyonudur? Bir doktor hastasına her kim olursa olsun, nasıl olurda  “Sen” diye hitap edebilir ve en önemlisi azarlayarak konuşabilir. Ve şunu diyebilir: Kocanın altına yatarken… Acaba o hanım doktor başka bir uygulama mı yapıyor, yatma konusunda?

Okularda meslek uzamnı yetiştirmeden önce “insan olmayı, insana insanca muamele etmeyi” öğretmeliler.  Keyfine göre iindeki şideti dışa vurmayı değil.

NOT: Bu yazı ile ilgili facebook yorumlarında şu yazılıyor. Ne kadar doğru bilinmez. Olduğu gibi ismi gizleyerek yazıyoruz.:

…. : Herkes zokayı yutmuş..gündem değişti yine..farkında değilmsiniz arkadaşlar..ayşe arman-elif şafak tayfası tamamen akepe tarafından topluma şırınga edilen şahsiyetler..ajans medya bu haberi dün tekzip etti..yani yalan haber..olay esas gündemi..yani apo-imralı ve balyoz hakkında açıklanan gerekçeli kararı soğutmak..ve bizde bunu yiyoruz..!!Instagram

1 Comment on this article. Feel free to join this conversation.

  1. yesim , 13:20 -

    Dün bu yazıyı bende okudum ve tüylerim diken diken oldu.Bayanın orda yapacağı o tarz konuşan bir doktora haddini bildirmek olacaktı ama ne yazıkki susmayı tercih etmiş.Yazık okumuş doktor olmuş ama insan olamamış..

Leave A Response

*