Lincoln sinema seyircisiyle buluşuyor

Dahi yönetmen SPIELBERG bir efsane esere daha imza atarak LINCOLN filmini çekti.

Film daha şimdiden birçok ödüle aday gösteriliyor (Steven Spielberg oscara 12 dalda aday).. Yalnızca fragmanı izlediğinizde böyle bir tespite katılmak kolay değil tabii. Hatta bazı kritiklere göre film aşırı derecede sıkıcı sadece uzun diyaloglar üzerine kurulu..

Filmde Oscarlı usta oyuncu Daniel Day-Lewis’in her zamanki gibi muhteşem bir performans sergilediği konuşuluyor.

ABRAHAM LINCOLN bilindiği üzere köleliğin kalkmasında en büyük payı olan kişi.. Başı çeken lider..

Filmdeki ana tema “adalet ve barışın bir ülkeye yerleşmesinde” bir liderin rolünün ne kadar önemli olduğunu konusu.. Amerikan propagandası mı yine derseniz, siz seyredip bizzat karar verin cevabını alırsınız (nerede yok ki kültür emperyalizmi)..

LINCOLN’UN hikayesine gelince

Kendisi avukatlıktan sonra siyasete girip Amerika’nın 16. başkanı olur. Lincoln başkan olduğunda Amerika bir iç savaşın içindedir. Ülkedeki güney ve kuzey kanat arasındaki yol ayırımında, Başkan, kendisini köleliği sonlandırmaya ve demokrasiyi geliştirmeye adar ve Amerika’nın bütünlüğü ve siyahilerin kölelikten arındırılıp temel insani haklarına kavuşturulması için mücadele eder hayatı boyunca.

Çok zorlu bir mücadele neticesinde ve başkanlığın verdiği bütün yetkileri kullanarak nihayetinde 1865’te köleliğin resmi olarak kaldırılmasını sağlar.

Lincoln, Amerika tarihinin en önemli üç başkanından biri olarak bilinir (George Washington ve Franklin D. Roosevelt ile birlikte).

Lincoln o zamanın şartlarına göre birçok zorlu politik kararlar aldı ve bunu etkili konuşmalarıyla Amerikan halkına anlattı. Yıllarca süren ve binlerce insanın ölümüne yol açan iç savaşı Lincoln uzlaşmacı politikalarıyla sona erdirip Özgürlük Bildirgesi’ni (Emancipation Proclamation) kanunlaştırdı.
Köleliğe son vererek iç savaşı sonlandıran Lincoln’un isyan eden diğer eyaletlerdeki herkesi Amerikan vatandaşlığı çatısı altında birleştirerek bugünkü güçlü Amerika’nın temellerini attığı söylenir. Lincoln ayrıca kanunun üstünlüğünü insanların birbirine olan üstünlüğünün önüne koymak için büyük bir adımı gerçekleştirmiş olmakla da anılır.Instagram

1 Comment on this article. Feel free to join this conversation.

Leave A Response

*