MS Hastalığı En Çok Gençlerde Görülüyor

Yapılan araştırmalar MS hastalığının en çok 20-40 yaş arası görüldüğü yolunda. Hastalığın kesin bir tedavisi yok, ancak doktor kontrolünde sıkıntılar azaltılabiliyor.

MS hastalığı en fazla Kuzey ülkelerinde görülüyor. Ülkemizde de son yıllarda artış gösterdi. Ülkemizde oran  %40. Bu haslık sosyo-ekonomik sevisyesi yüksek ülkelerde daha fazla görülmekte.

MS hastalığı farklı belirtiler gösteriyor. Görmede bozukluk, duyu eksikliğ ve dengesizlik gibi belirtiler gösteriyor. Kayseri Acıbadem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç.Dr. Kemal Hamamcıoğlu bakın MS hakkında neler söylüyor:

” Görme bozukluğundan ellerde uyuşmaya, idrar kaçırmadan cinsel işlev bozukluğuna kadar pek çok farklı belirti görülebiliyor. Kadınlarda daha çok görülen bu hastalık kimi zaman iyi huylu, kimi zaman da kötü huylu seyrediyor. Ancak bunu önceden belirlemek mümkün değil”


http://www.lidyana.com

 

TEŞHİS

Bir nörolog MS’ten şüphelendiğinde genellikle ilk başvurduğu inceleme yöntemi Magnetik Rezonans Görüntüleme’dir (MRG). MRG incelemesi sonucunda; beyin veya omurilikteki değişikliklerin yüzde 95-100 oranında hastalıkla uyumlu olması durumunda, MS tanısı konulabilmektedir. Tanıyı doğrulamak, güçlendirmek ve hastalık ile ilgili bazı ayrıntılı bilgileri almak söz konusu olduğunda; belden su alma yoluna da gidilebilmektedir. ‘Uyarılmış potansiyeller’ denen elektrofizyolojik yöntemler ise hastalığın, sinir sistemindeki bazı yapıları ne denli etkilediğini göstermektedir.

TEDAVİ

Akut krizlerin süresini ve şiddetini azaltmada genel olarak kullanılan yöntem kortikosteroid kullanımıdır. Kortikosteroidler alevlenmeyi frenlemektedir. Diğer bir olasılık ta belirtilerin tek tek tedavi edilmesidir. Ortaya çıkabilecek belirtilerin listesi karamsarlığa götürebilecek türdendir (bunlara koordinasyon bozuklukları, ciltte yanma ya da iğnelenme hissi, konuşma ve görme bozuklukları, mesane problemleri, bacaklarda sertleşme ve kramplar, patolojik yorgunluk ve depresyon da dahildir). Fakat MS hastası her insan bu belirtileri göstermez ve bunların çoğu ilaç tedavisi, fizyoterapi, danışmanlık, iyi bir diyet ve yaşam tarzında göreceli olarak basit değişikliklerle düzeltilebilir. Doktorunuz, hemşireniz ya da diğer sağlık uzmanları özel durumunuza en uygun tedaviyi seçmenizde size yardımcı olacaklardır.Instagram

Leave A Response

*