Mucize Besinleri Sofranızdan Eksik Etmeyin

Hastalıklardan korunmak için sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmek gerekiyor. Beslenmenize gereken önemi verir, zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durursanız, hastalık sizi kolay kolay bulamaz.

Bazı besinler diğrelerine göre bedene ve beyne daha yararlı. Bu bir gerçek. Peki seçimi nasıl yapacağız? Uzmanlara göre tek seçim “renk” Evet şaşırmayın renk. Nasıl mı? Renk açısından zengin olan meyva ve sebzelergenellikle daha fazla antioksidan içeriyor. Bilindiği gibi antioksidanlarda vücutta bulunan hücrelerin kendilerini yenilemesini sağlıyor.

Uluslararası kanser araştırmaları enstitüsünün çalışmalarına göre özellikle kadınların kalp krizi geçirme riskini %40 azaltmak için, günde en az 10 ğün sebze ve meyva tüketmeleri gerekiyormuş. Ben şaşırdım, sizlerde şaşırdınız eminim ama araştırmalar bunu gösteriyor.

Bu bilgilerden sonra sıra geldi mucize besinlere..

KIRMIZI PANCAR: Kansere karşı en etkili sebzeler arasında başı çekiyor. Kırmızı pancar kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırıyor. Bu nedenle taze kırmızı pancar alın, ister kavurarak, ister çiğ olarak rendeleyerek haftada en az bir defa yiyşn. salamurasından uzak durun

DOMATES: Domatesin yararlarını hemen hemen herkes bilir. Bağışıklık sistemini güçlendiririr, C vitamini deposudur, kanseri önleyici etkisi vardır, bağışıklık sisteminizi güçlendiririr. İşte tüm bu nedenlerden dolayı günde en az 4-5 domates tüketmelisiniz.

TURP: Turpta domates gibi C vitammini oldukça fazla bir sebzedir. Özellikle çiğ olarak tüketilmelidir.

ELMA : Elmanın içeriğinde bulunan lifler kolestrolü, 3 hafta içinde %10 azaltıyor. Özellikle Koyu kırmızı kabuklu olanının içinde bulunan betakaroten cilt sağlığı için birebir. Ekşi yeşil elmalar ise C vitamini yönünden hayli zengin.

KURUYEMİŞ: Ceviz kolestrolü düşürmekte yararlı, fındık bağışıklık ve sinir sistemi için faydalı. Kuru üzüm kan yapıcı. Hergün bir avuç fındık ve ceviz tüketmeyi ihmal etmeyin.

BALIK : Sağlıklı bir yaşam  için haftada en az iki defa tüketilmelidir. Gerekli olan yağ asitleri ve D vitamini için küçük balıkları tercih edin. Sardalya, uskumru, ringa, istavrit gibi. Kemikleriniz için ve tiroit için mutlaka bu balıklardan haftada iki olmazsa bile bir defa yemeyi ihmal etmeyin.

SARIMSAK: Araştırmalar sarımsağın kalbi güçlendirdiğini  gösteriyor. Bunun dışında sarımsak antibakteriyal ve antiseptik olduğu için bağışıklık sistreminiz için de birebir bir yiyecek. Yemeklerinizde, salatalarınızda sarımsağı mutlaka kullanın. Çiğ kullanmaya özen gösterin

NAR: Damar tıkanıklığından, kalp rahatsızlıklarına kadar, diş eti hastalıklarından, mide rahatsızlıklarına kadar her derde deva bir meyva. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi varInstagram

Leave A Response

*