Omurga Sağlığınızı Bu Hareketlerle Koruyun

Boyun fıtığından emeliyat olmuş, bu rahatsızlığın ne demek olduğunu bilen ve bilgisayar başında 10-12 saat çalışan biri olarak omurga sağlığınızı nasıl ve niçin korumanız gerektiği konusunda Acıbadem Hastanesi’nden almış olduğum dergiden alıntılarla siz bilgilendirmek istiyorum.

Bedeninizin yükünü taşıyan omurgalara gereken önemi vermezseniz, benim başıma gelen sizin de başınıza gelebilir ve ciddi operasyon geçirmek zorunda kalabilirsiniz.  Özellikle  masa başı çalışanlarının yanlış oturuş pozisyonu, yanlış duruş gibi nedenler başta geliyor. Tabi ki sinir stres gibi durumlar da cabası. Kasların oturuken zayıf kalması, hep aynı pozisyonda duruş sorunlara yol açıyor

O nedenle önleminizi baştan alın ki, sonra sıkıntılar yaşamayasınız.

Bakırköy Hastanesi Travmatoloji ve Ortopedi uzmanı Doçent Dr. Özgür Çetik bakın ne gibi önerilerde bulunuyor. Kayda değer, çok önemli…

DOĞRU OTURMA POZİSYONU

Bel ağrısını tetikleyen en önemli nedenlerin başında uygun olmayan oturma pozisyonları geliyor. Otururken sandalyenin yüksekliğini tam ayarlamak gerekiyor ve otururken ayaklar yere temas ettiğnde dizlerin 90 derecelik açı oluşturması ve sandalyenin sırt kısmının bel çukurunu desteklemesi gerekiyor. Bel çukurunu desteklemeden uzun süre oturmak zor. Bu durumda bel kasları yorulunca önce bel çukuru dışa doğru hareketle düzleşiyor ve sırt bölgesinin kamburluğuda artıyor.

YANLIŞ HAREKETLERDEN KAÇININ

Yanlış harekletlerin  başında yanlış pozisyonda yük kaldırmak geliyor. Ağırlığı ne olursa olsun, yerden yük kaldırılacağı zaman yere eğilerek değil,  dizleri kırark, çömelerek almak bele aşırı yük binmesini önlüyor.

AYAKKABINIZI DOĞRU SEÇİN

Bu özellikle kadınları ilgilendiriyor. Çünkü yüksek topuklu ayakkabılar, ya da düz topuksuz ayakkabılar bel bölgesini zorluyor. Ayrıca sert tabanlı ayakkabılarda  şok emme özelliği bulunmadığı için bel ağrıların artmasına neden oluyor.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Uzun süre oturarak çalışan kişilerde bel ve sırt kasları zayıflıyor. Bu durumda ağrılara davetiye çıkartıyor. O nedenle haftada iki kez düzenli olarak, plates ya da yüzme yapılması öneriliyor.

KLİMA VE HAVALANDIRMALARDAN KORUNUN

Sırt ve bel ağrılarınınen önemli nedenlerinden birini de fibramiyoloji oluşturuyor. Günümğzde stresli çalışma ortamları ise fibromolojiye bağlı ağrıların artmasına neden oluyor. Bu ağrılar özellikle sırt ve boyun bölgesine klima veya havalandırmanın direkt hava üflemesiyle tetikleniyor.Instagram

Leave A Response

*