Osteoporoz sizi yakalamadan, siz ondan uzak durun

OSTEOPOROZKemik hastalıkları 40 yaşından sonra çok dikkat edilmesi gereken, yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Kemik erimesi diğer bir deyişle ostreoporoza kişinin sağlığını hem fiziksel, hem psikolojik olarak kötüye götürüyor. Bu nedenle bu aşamaya gelmeden kemi,klerinizi de korumalı ve beslenmenizi buna göre ayarlamalısnız.

Yaş ilerledikçe kemik oluşumu yerini kemik erimesine bırakıyor. Kemiklerin sağlıklı olarak büyüyüp gelişebilmesi için bir yandan yeterli miktarda kemik hücresinin yapılması, bir yandan da yeterli ara maddenin oluşması gerekiyor. Bu oluşumlar da hormonlar, vitaminler, genetik faktörler ve mineraller gibi faktörler tarafından düzenleniyor. Kemiklerin yapım aşamasında östrojen ve testosteron gibi hormonlar çok önemli. Bu nedenle hem kadında hem erkekte bu hormonların azalması, kemik yıkımını artırıyor. Özellikle kalsiyumun kemikten kana, kandan kemiğe geçişi tiroid ve paratiroid bezinden salgılanan hormonlarla düzenleniyor. D vitamini ise kemiklerde kalsiyum ve protein birikmesini sağlayarak kemiklerin sertleşmesini sağlıyor. Birkaç basit beslenme ve egzersizle bu yıkımın önüne geçmek elinizde

D vitaminin kalsiyumun bağırsaktan emilimine ve kemikler tarafından depolanmasına yardımcı olan bir hormon olduğunu belirten Türkiye Osteoporoz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Merih Sarıdoğan, bu konuda bakın ne diyor:

Günlük ihtiyacımız olan D vitamini 400 ünitedir. Güneş ışığının etkisiyle ciltte, karaciğerde ve böbrekte sentezlenerek aktif D vitamini haline dönüşür. Güneşlenmek vücudumuzdaki gerekli D vitaminini aktif hale getirmektedir. Fakat her zaman vücudun tamamını güneşlendirmek mümkün olmadığından hiç olmazsa her gün yarım saat düzenli olarak yüz, el ve ayaklarımızın güneş görmesini sağlamak gerekir. Ancak vücudumuzun güneşle temas alanını genişlettikçe güneşlenme süresini kısıtlamakta da fayda vardır”

egzersizOSTEOPOROZU ENGELLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Alkol ve sigaradan uzak durun. Aşırı tüketilen alkol ve sigara vücudunuzun bağışılık sistemini çökertebileceği gibi, kemiklerinizin zayıf düşmesine neden olacaktır.

Egzersizi asla bırakmayın. Sağlam ve kuvvetli kemikler için hergün en az yarım saat egzersize zaman ayırın. Koşmak, merdiven çıkmak, evde yapılacak diğer egzersiz hareketlerini yapmak zor olmasa gerek.

Beslenmenize önem verin. Hayatınızdan tuzu uzaklaştırın. D vitamini almaya gayret edin. Yeşil gıdalar, elma,üzüm gibi besinleri almaya ve B vitamini takviyesi yapmaya özen gösterin. Kalsiyumlu yiyecekleri tüketin. Bol yoğurt yiyin. Sülfür içeren yiyeceklerle beslenin. Soğan ve sarımsak içeren yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Yüksek protein içeren hayvansal besinleri tüketmeyi sınırlandırın. Yüksek protein içeren yiyecekler de kalsiyumun vücuttan dışarı atılmasına neden oluyor. Kafeinli içeceklerden uzak durun

Senede iki defa düzenli olarak kemik ölçümlerinizi yaptırın. Erken teşhis hayatınızı kurtarabilir.

Bol bol ve doğru şekilde güneş ışınlarından yararlanın. Hergün en az 5-10 dakika güneş banyosuna zaman ayırın. Kilonuza dikkat edin. Aşırı kilo kemiklerinizin gücünü azaltır.Instagram

Leave A Response

*