Ozon Nedir, Nasıl Kullanılır

 

[box color=”red” icon=”eye”]Ozon yağının gençleştirici, hücre yenileyici etkisini duymuşsunuzdur. Sıklıkla tıpta tedavi amaçlı olarak da kullanılır[/box] .

Peki ozon yağının nasıl elde edildiği ve nasıl kullanıldığı hakkında bilginiz var mı? Pek çoğunuzun yok sanırım. O zaman biraz bilgilendirelim bu konuda sizleri..

Ozon yağı ilk defa dezenfekte amaçlı olarak 1881 yılında kullanılmış. 1926  tarihinde  Berlin’deki Kaiser Institute’ ten Dr. Otto Warburg kanserin sebebinin hücresel boyuttaki oksijen eksikliği olduğunu duyurmuş. Yara temizliğinde kullanışmaya başlanmış ama o döenmde çok rağbet görmemiş.

Ozon, zeytinyağı içerisine uzun zaman aralıkları kullanılarak ilave edildiğinde, zeytin yağı ozonu içerisinde tutarak koyulaşır. Bu jel soğutulduğu zaman ozonu yıllarca içerisinde tutar. Ozonlanmış yağ cilde uygulandığı zaman cilt hastalıkları üzerinde çok olumlu etkiler göstermiştir. Özellikle yanıklarda bu etki çok fazladır. Daha başka nerelerde kullanılır derseniz;

Aft ve ağız yaralarında bir iki damla ozonlu yağ pamuğa damlatılarak ağız içi silinir yada küp şeker üzerine damlatılıp pastil gibi emilebilir.

Açık yara ve yanık üzerine uygulamalarda kısa sürede başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Kızarıklıklar ve alerji içinde kullanılmaktadır. Saç derisinde kaşıntı ve pullanmayı günlük düzenli kullanımlar sonunda gidermektedir.

Selülit ve varis için bileklerden yukarı doğru masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Uçuk ve dudak çatlakları için gece yatmadan önce sürülmelidir.

Pişik ve kızarıklıklarda..

Sinir sıkışmaları eklem ve kas ağrılarında

Cilt bakımında hücrelerin yenilenme sürecini desteklemesi için gece yatmadan önce birkaç damla ozonlu yağ cilde tatbik edilmeli ve sabaha kadar beklemelidir.

Ozon tıpta daha çok iğne yoluyla uygulanmaktadır. Sinir sıkışması, boyun, bel fıtığı gibi durumlarda uygulanabilmektedir.Instagram

Leave A Response

*