Pantolonun Özgürlüğünü Yaşayın


Başta erkekler için yaratılmış olsa da zaman içinde çok geçmeden kadınların dolaplarına girmiş, maskülen tarzıyla kadınları etkilmiş ve rahatlığın, seksiliğin sembolü haline gelmiş pantolon. Farklı modellerle kimi zaman oldukça spor bir giyimin tamamlayıcısı, kimi zaman seksapaliteyi ortaya çıkaran, kimi zamanda salaş modelleri ile her dönem kadının gardrobundan eksik olmamış ve olmayacak.

İster şalvar, ister harem, ister bol paça ya da dar paça, isterseniz klasik… Hangisi sizin tarzınıza uyuyorsa güzel bir üstle kombinleyip, çıkabilirsiniz yola.

Erkekler için yaratılmış bu parçanın kadın giyimine adapte edilmesi bile başlı başına bir radikallik simgesiydi aslında. Az sonra sizi pantolonun tarihsel yolculuğuna çıkardığımızda daha iyi anlayacaksınız.

Tarihini kısaca göz atacak olursak; … Marlene Dietrich, 30’lu yıllarda sokakta pantolonla gezdiği için Fransız polisi tarafından uyarılmıştı. Pantolon giymenin nasıl bir tehlike arz ettiğini bir düşünün! Yine de bu tehlikeyi göze alan kadınlar vardı tabii. Coco Chanel, sevgilisi Westminster Dükü’nün tüvit pantolonlarını giymekten imtina etmezdi. Toplumun dayattığı her türlü kuralı yıkmak konusundaki gözü pekliğiyle edebiyat tarihinde yer eden . Greta Garbo ve Katharine  Hepburn de korkusuzca pantolon giyen Hollywood İkonları oldular.

1850’lerde Amelia Bloomer tarafından yaratılan ‘bloomer’ pantolonlarla birlikte pantolon tarihi başlamış olsa da 60’lara gelinene kadar bu giysi toplumda tam anlamıyla kabul göremedi.  Bloomer’ın da bugünkü anlamıyla tam bir pantolon olduğunu sanmayın tabii. O, sadece eteklerin altına giyilebilen şalvar görünümlü bol bir pantolondu. Bugünkü pantolon, o zamanlarda erkeklerin gardırobuna ait bir parçaydı. Kadınların pantolon giymeleri, kendilerine biçilen rollere başkaldırmaları anlamına gelirdi. Ne büyük bir tehdit!

Neyse ki tıpkı başkaldıran kadınlar olduğu gibi böyle moda tasarımcıları da vardı. Paul Poiret sayesinde 1900’lerin başında şalvar pantolonlar, abajur tuniklerle birlikte giyilmeye başlandı.

Pantolon i,şte bu dönem içnde FEMİNİZM’den sembollerinden biri haline geldi.

Bu sezona gelirsek; çok farklı pantolon modelleri var. Maskülen ve aynı zamanda feminen kesimler kadınloara ayrı bir cazibe katıyor. Celine’nin kısa paçaları, Stella McCartney’işn sigaretler, Gucci’nin yüksek belli ve dökümlü pantolonları… Seçmek ve almak size kalmış.

Seksi ve erkesi istediğiniz modeli seçmekte özgürsünüz….
Instagram

Leave A Response

*