PMS.. Regl öncesi sendromu

PMS-sendromuPek çok kadın regl öncesi sendromu yaşar. Bu hayatı neredeyse dayanılmaz kılan bir durumdur.  Regl olmadan bir kaç hafta önce başlayan iştahsızlık, sinirlilik, tahammülsüzlük, ağrı, dengesizlik,uykusuzluk , şişkinlik gibi sıkıntıların tamamı veya bir kısmı yaşanır.

Hormonlardaki değişim yüzünden yaşanan bu sıkıntılar kadınları dayanılmaz bir duruma sokar. Kimi dolaptan kendiniz alamaz, kimi hiç bir şey yiyemez. Bu duruma tıpta PMS deniliyor. Yani regl öncesi sendromu. PMS’ye karşı neler yapılabilir? Siz de hemen ilaçlara sarılanlardansanız hata yapıyorsunuz. Alternatif çözümleri denemeli ve bu süreci daha kolay atlatmanın yollarını keşfetmelisiniz

PMT döneminde E vitamini destekçi olabilir. E vitamini prostaglandin hormonunu algılayan sinirlerle etkileşime geçebiliyor.  Günlük 15 mg.lık bir takviye yardımcı olacaktır. Bu vitamini balık yağı kapsüllerinden karşılayabilirsiniz.

Diğer bir alternatif ise; akupunktur. Araştırmalara göre PMS sorunlarının çözümünde yardımcı . Kadınların yarısından çoğunda bu sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Bir seansda dahi regle bağlı sıkıntılar ortadan kalkabiliyor. Akupunktur ayrıca, kramplara, anksiyete, uykusuzluğa, mide bulantısı ve baş ağrılarına iyi geliyor.

Üçüncü alternatif ise; progesteron kremi.. Bu krem uylukların iç kısımlarına, karnın alt kısmına regl öncesi uygulanıyor.

Başka bir alternatif ise, bitkiler.. Bitkilerden yardım alabilirsiniz. Mide bulantısı, asabiyete iyi gelecektir. Bir bitkiyi kullanmaya başalamadan doktora danışmak gerekebilit.

Kendinize masaj yapmak iyi bir çözüm olacaktır. Ağrılarınızın azalmasına, kan akışınızın artmasına neden olacak ve kas gerginliklerinizi azalacaktır. Bir avuç masaj losyonuna bir kaç damla yağ damlatarak kasıklarınızın üst kısmına masaj yapın. Hergün 5’er dakika ayırarak bu masajı yapmak regl döneminde sıkıntılarınızı hafifletecektir.Instagram

Leave A Response

*