Prostat Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Pek çok erkeğin korkusu olan prostat zamanında teşhis edilmediği takdirde kötü sonuçlar doğuarabilir.

Peki nedir prostat?

Prostat bezi erkeklerde olan bir organ. Büyüklüğü ise ceviz ya da kestane kadar. Temel görevi;   sperm hücrelerinin taşınmasında görevli meni içinde yer alan sıvıların % 15- 20’sini üretmek. Ayrıca idrar yolunun geçtiği yer.

Prostat hastalığına neler neden olabilir?

Yaş ilerledikçe iyi huylu prostat yani,  BPH büyümesi  ve prostat kanseri riski yükselir. 50 yaş üzeri %50, 70’li yaşlarda %80’e varan oranlarda  görülür. Ailede bu hastalık varsa, görülme olasılığı da artar.

erkek-hastalikBölgesel beslenme farklılığı da etkendir. Örneğin; sarı ırkta düşük, İskandinav kökenlilerde ve zencilerde yüksektir.

Prostata yakalanma riskini düşürmek için beslenme büyük rol oynar. Hayvansal yağ ve kırmızı et ağırlıklı beslenmelerde tehlike daha fazladır. Bu nedenle tahıl ağırlıklı lifli gıdalar ve soyalı ürünler kullanılmalıdır

Belirtiler

Belirtiler 4 farklı şekilde ele alınabilir.

Birincisi; akut bakteriyel prostattır ve en tehlikelisi olarak bilinir. Hastada şikayetler aniden başlar. Yüksek ateş, titreme, üşüme, idrara  çıkamam, idrar sırasında dayanılmaz ağrı, bazen kanlı idrar ilk bulgulardır

Diğer bir prostat çeşidi ise; bakteriyel prostattır.  Adından da anlaşılacağı gibi kökeninde  mikroplar yatar. Yaşamı tehdit etmez.  Sık ve zor idrar yapma, makata doğru ağrı, sırtın altında ağrılar belirtileridir. Tedavisi genellikle antibiyotiktir.

Üçüncü sıradaki prostat kronik abakteriyel prostatitlerdir. Sıklıkla görülen ve tedavisi en zor olanıdır.  Belirtisi boşalmadan önce ya da sonra testislerin altından başlayıp, makata vuran ağrıdır. Sık ve az idrara çıkma, idrara yapamama gibi durumlar ortaya çıkar.

Nedeni ise tam bilinmemesine rağmen cinsel ilişki ile geçen hastalıkların prostatite neden olabileceği teorisidir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında vakit kaybetmeden doktora görünmelid,r. Tedavisi öncelik olarak antibiyotik tedavisidir.

Kronik prostatitde tedavi sırasında hastanın yaşam tarzına da dikkat edilir.

Diyet; Acı, ekşili, baharatlı gıdalardan uzak bir beslenme şekli uygulanır

Düzenli cinsel yaşam; , yani düzenli bir boşalma planı yapılır. Haftada bir ya da iki kez hastanın boşalması gerekir.

Oturma banyosu verilir. Hasta haftada doktorunun önerisine göre 2-3 defa belki daha fazla dayanabileceği kadar yüksek ısıda suya oturtulur.

Peki Prostat Kanserinin belirtileri nelerdir?

Prostat kanserinden ölümler çok fazladır. Belirtisi hemen anlaşılamdığı için olsa gerek, ilerlediğinde hasta doktora başvurmakta bu da tedaviyi güçleştirmektedir.

Şu durumlara çok dikkat etmek gerekir:

Bel ve kalça bölgesinde ağrı
İştah kaybı
Kilo kaybı
Zayıf idrar
Mesanenin tam boşalamaması
Kesik kesik idrar
Karnın alt kısmında ağrı
Güçlükle idrara çıkma

Bu belirtilerden bir kaçı varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Sağlıklı günler..

 Instagram

Leave A Response

*