Regl Dönemi Travmaları

Başlığı görünce irkilmeyin. Benim tabirim bu… “regl dönemi travmaları”…

Bu döneme yaklaşırken kadınlarda hem fiziksel, hem ruhsal farklılıklar oluyor. Kimi hafif geçiriyor farkına bile varmadan, kimi ise, travma gibi… gergin, sinirli, tahammülsüz, aşırı hassas.

Fiziksel olarakta bazı değişiklikler meydana geliyor..

  • Regl dönemine yaklaşırken sivilceler artar. Bu durumda sakın onları sıkmakla uğraşmayın, cildinize zarar verirsiniz. Mümkün olduğunca yüzünüze dokunmayın ve antiseptik içerikli ürünler kullanın.
  • Karnınızda, beliniz ve kasığınızda ağrılar olabilir. Mümkün olduğunca ilaç kullanmaktan kaçının.
  • Saçlar Şekle girmez. Bu dönemde saçlarınız çabuk kirlenebilir, şekil almaz. Geçici bir durum bu dönemde saçlarınızı yıkama sıklığını arttırın
  • Tatli isteği artar. Kadınların düşmanı kiloların da yardımcısı olan tatlıya karşı istek artar. Gecenin bir vakti kalkıp, dolap karıştırırsınız. Aman dikkat! Hele kilo almaya elverişli bir metebolizmanız varsa, kilo almanızda çok kolay olur. Tatlı yerine et, süt, meyve tüketiminizi arttırın, bol su için, tatlılardan uzak durun
  • Yüzünüzdeki ve özellikle göz çevrenizde kırışıklıklarınız da artış görülebilir. Aydınlatıcı ve kapatıcılarla yüzünüzü daha canlı ve renkli gösterebilirisniz.
  • Tüm bunların dışında başta da belirttiğim gibi psikolojik olarak çok büyük gerginlikler yaşayabilirsiniz. Daha alıngan, daha öfkeli, daha duygusal gibi. Bu durumlarda sevdiklerinizden, çevrenizdeki insanlardan yardım isteyin, durumunuzu anlatın ve hoşgörü bekleyin. Yoksa istemediğiniz sonuçlara katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Sakinleştirici çaylar için. Ada çağı, papatya, anason gibi.
Instagram

Leave A Response

*