Roma Papatyasının Faydaları


Roma papatyası ya da diğer adı ile romen sarı papatyası çok güzel bir kır çiçeğidir. Çok rahat yayılır ve büyür. Güzel görünümün dışında pek çok hastalığa ve rahatsızlığa da iyi gelir. Hazımsızlıktan tutun, kadınların adet sancılarına kadar…

Romen papatyası iştah kaybını geçirmede, bağırsak gazlarını gidermede, zihinsel stresle mücadelede kullanılır. Ayrıca ağrı, burun ve ağız yaraları, sinüzit ve romatizmal bozuklujlarda iyileştircidir.

Roma papatyası ya da romen sarı papatyası bu rahatsızlıkların tedavisini dışında, mikrop öldürücüdür, kanı temizler ve kadınların cilt temizliğinde tonik olarak kullanılır.


Romen papatyasını kaynatıp, buharına cildinizi tutarsanız, hem cildinizi temizler ve gözenekleri açar, hem de sinüslerdeki iltihabı, kulak iltihabını, saman nezlesini giderir ve ağrıları keser. Sakinleştirici özelliği nedeniyle her gece   çay demler gibi demleyip, içebilirsiniz.

Sarı papatya suyunu hazırlamak için 25 gram sarı papatyanın üzerine 0.5 litre kaynar su dökülür veya bir çay fincanı kaynar suya 4-8 çiçek atılır ve şeker yerine bal ile tatlandırılır.Normal dozaj olarak çocuklara bir tatlı kaşığı içirilir.Yaş ilerledikçe doz arttırılır.Başağrısı, mide bulantısı, günde iki veya üç kez verilecek birer tatlı kaşığı papatya suyu ile önlenebilir.Ateşli durumlarda veya soğuk algınlıklarında papatya suyu sıcak olarak, mide rahatsızlıklarında, başağrılarında ve asabi durumlarda soğuk içilir. Yemeklerden bir saat önce içilecek papatya suyu iştah açar.

İmalatta, Roma papatya çiçeği uçucu yağ sabun, kozmetik ve parfüm olarak kullanılır.

Gebelik ve emzirmede kullanırken dikkat edin. Roma papatyasının düşüğe neden olduğu söyleniyor. ALERJİSİ olanlarda dikkatli kullanmalılar.

.

Instagram

Leave A Response

*