Saat Bakımı

Saat, erkekte veya kadında en önemli aksesuarlardan biridir. Bir çok kıyafeti varlığıyla detaylandırarak daha da güzelleştiren veya yokluğuyla sönük kalmasına sebep olan önemli bir bağlayıcıdır. Hepsinin yanı sıra bir yaşam biçimi ve tercihi de olabilir. Ancak ne amaçla kullanılırsa kullanılsın her daim düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyabilir. Bu bakımla ilgili olacak birkaç şeyden bahsedelim.

Metal kayışlı saatlerin kayışlarının bakımı çok önemlidir. Metal kayışlar suda çok dikkatlice yıkanarak temizlenmeli ve eğer kayışlar gerçekten çok kirlenmişler ise kirden arındırmak için ılık sabunlu su ve bir diş fırçası ile temizlenmelidir. En sonunda su ile temizlenip temiz ve yumuşak bir bez ile düzgünce kurulanmalıdır. Eğer saatiniz su geçirmez özelliğe sahip değil ise saatinizin kasasının su ile temasından kaçınmanız gerekir. Saatinizin kasası, hafifçe nemlendirilmiş bir bez ile kibarca temizlenmeli ve kurutulmalıdır.

Deri kayışlı saatlerin kayışları sıcak havalarda terlemeye bağlı olarak gevşemeye yüz tutar. İyice sıkılmış bir kayış sadece teninizin ve kayışın alt bölgesinin gerekli havalandırmayı almasına engel olmak ile kalmaz, ayrıca bileğinizde kızarıklıklara da yok açabilir. Eğer kayış terden veya başka bir sebepten ötürü çok fazla ıslanmışsa yumuşak bir bez ile silinerek kurutulmalıdır.

Saatinizi kolunuzdan çıkardığınızda, kayış türüne bağımlı kalmadan, iyi havalanabileceği bir alanda bulundurmalısınız. Özellikle terlemeden ötürü nemlenmiş bir halde iken tamamen kapalı bir bölmeye koymamanız gerekir.

Deri kayışlı saatlerinizi direkt gün ışığının altında bırakmaktan kaçının. Derinin rengi solmaya ve canlılığını kaybetmeye başlayacaktır.

Manyetik alan etkileri de saatler için bazı durumlarda önemli zararlar yaratabilme kapasitesine sahiptir. Manyetik alan, dijital saatleri çok fazla etkilemeyecektir ancak analog saatler küçük bir motor ve dişliler ile çalıştıklarından manyetik alan etkilerini daha fazla yaşayacaktır. Güçlü bir manyetik alan saatin motorunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu konu ile alakalı olarak tek olumlu yön ise; analog saatler manyetik alanın etkisiyle geri veya ileri sapmalar hatta bazen durmalar gibi olumsuz etki gösterse de, manyetik alandan kurtulduklarında normal seyrine ulaşacaktır. Tabi saatinizi yeniden ayarlamanız gerekmekte.

Saatinizi elektronik tıbbi aletlerin, büyük hoparlörlerin ve kulaklıkların, televizyonların ve buzdolaplarının (üzerine yapıştırılan magnetler manyetik alan yaratabilir) çok yakınında bulundurmaktan kaçınmalısınız. Bunların yanı sıra saatlerin buzdolapları haricinde mutfakta elektrikle çalışan, robotlar, fırınlar, mikrodalga fırınlar gibi ev eşyalarından da uzak tutulması gerekir. Bu ürünler de saatlerin çalışmasına olumsuz yönde etki edebilecek manyetik alanları bulunmaktadır.

Bütün bu anlatılanlar ile birlikte saatinizin, garanti kapsamında dönem dönem bakım ve kontrollerini yaptırmanız, hem saatin kendi ömrünü hem de sizin onu kullanma performansınızı olumlu yönde etkileyecektir.Instagram

Leave A Response

*