Seferihisar I….SIĞACIK : Mavi Bayraklı Bir Marina

 

Bu yazıyı kaleme alan arkadaşımız, Bilgisayar öğretmeni Gülşah Cengiz… Seferihisar ile bilmediklerinizi bu yazı dizimizde sizler için Gülşah Cengiz’in kaleminden yayımlayacağız…

İlk olarak Seferihisar yerine Mavi Bayraklı denizi ile SIĞACIK…

Seferihisar’ın 5 km batısında Sığacık körfezinde kuruludur. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra doğal bir liman konumundadır. Sığacığın ismi 1521-1522 yıllarında kentin sığınak olarak kullanıldığı zamanlardan kalmadır.

 Sığacığın girişinde bizi masmavi deniz manzarası ile birlikte, Kanuni Sultan Süleyman zamanından kalma Sığacık kalesi, yat limanı, balık restaurantları,  kocaman turuncu bir salyangoz figürü ve  Atatürk büstünün içinde bulunduğu meydanı karşılar. Bu meydanda geceleri yerli halk tarafından pazarda kurulur.

Sığacığın bir balıkçı barınağı  ve 400 yat kapasiteli yat limanı vardır.

Sığacıkta, sualtı doğa güzelliğini seyretmek ve dalış yapıp zıpkınla balık avlamak isteyen meraklılar için bölgedeki diğer koylara yat gezileri düzenlenmektedir. Türkiye’nin en temiz ve en soğuk koylarından olan mavi bayraklı, mucizevi bir şekilde poyraz tutmayan ve dipten denize karışan tatlı kaynak suları sebebiyle diğer koylara oranla daha soğuk olan Ekmeksiz plajına ev sahipliği yapan Sığacık’ta yamaçlarda çam ormanlarıyla kaplı camping ve piknik alanları da bulunur.

Yeri gelmişken Sığacık kalesinden de kısaca bahsedelim. Geçmişi Selçuklular dönemine kadar uzanan kale şiddetli yer sarsıntılarıyla harap olunca önce Aydınoğulları daha sonra Osmanlılar tarafından tamir görmüştür Ege denizindeki önemli stratejik konumunun Kaptan-ı Derya Piri Reis tarafından fark edilmesiyle Kanuni Sultan Süleyman tarafından Palak Mustafa Paşaya Teos harabelerinden getirilen taşlar kullanılarak yaptırılmıştır Şimdiki hali 1521-1522 yıllarından kalmadır Önceleri “Sığla” olarak anılan kale savunma amacından çok deniz üssü olarak değerlendirilmiştir. Kale içindeki evler bitişik düzende olup, bazıları tek bazıları iki katlıdır. Evlerin çoğunluğu kerpiçtendir, büyük bölümünün içinde iç avlu bulunmaktadır, iki katlı evlerde cumbalar ve tahta panjurlar bulunmaktadır Evlerin içindeki merdivenler ve kapılar tamamen ahşaptır.

Gülşah Cengiz
Bilgisayar Öğretmeni
İstanbul

FOTOGRAFLAR: HANGİMODA

 Instagram

Leave A Response

*