Sokak Çocukları

sokakcocuklari1Ajans Press’in sokak çocukları ile ilgili çarpıcı açıklaması ve tahmini sayısı aşağıda.. Gözardı edilmeyecek kadar acı olan bu duruma nasıl olur da umursamaz davranılabilir. Yetkililer bu sorunu çözmek için ne yapıyor? Ne yapılabilir? Aç, sefil halde sokaklarda yatan bu çocuklar sıcacık bir yuvaya, bir aile ortamına ihtiyaçları var. Onları sokak çocuğu diye hor görüp, aşağılamak, küçük görmek ve hatta yok saymak, hangi insanlığa uygun?

Kaçınız sokaklarda gördüğünüz çocuğa ilgi gösterdiniz?  Ya da kaçınız sokak çocuğu diye aşağıladınız? Çoğunuz değil mi?

Onların suçu mu sokaklarda kalmak, suça teşvik edilmek, sevgiden yoksun yaşamak? Hiç düşündünüz mü? Kendinizi onların yerine koydunuz mu? Ne yaptınız bugüne kadar onlar için?

Elinizi vicdanınıza koyun ve yanıt verin..

Hiç bir şey diyorsanız,  birz duyarlılığınız kaldıysa bu kapitalist sistemin kölesi olmaktan kurtulmaya çalışın ve onları görün artık..

Ne yapılabilir derseniz, örgütlenilebiliniz. Nerelede derseniz de, sosyal paylaşım ortamlarında mesela? O ne yapmış, bu ne paylaşmış, bugün nereue gitmeli, şu kimi çekiştirmiş, şu oyun daha güzel yerine, biraz da çevreniz için somut bir şeyler yapın. Ne dersiniz? Çok mu bir şey istedik acaba?

Hadi durmayın. İş başına. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. İnsan çocukları…..

ÇIKMAZ SOKAK

Havanın çekilmez olduğu kış aylarında daha fazla hatırlansalar da; çoğu kez göz ardı edilmenin ve çözümsüzlüğün bir sonucudur sokak çocukları. Dünya çapında sayıları milyonları bulmakla birlikte; nihayetinde her biri 5-17 yaş arasında bir “Çocuk”tur.

Çoğunluğunun İstanbul’da olduğu tahmin edilen sokak çocuklarının bir kısmı gerçekten sokaklarda yaşarken; bir kısmı ise gününün çoğunu sokakta para kazanmakla geçirip, eve sadece uyumaya gidiyor. Aile bağları ya hiç yok ya da çok zayıf olduğundan yaşamdaki bu kopuklukların ağırlığını bedenleriyle taşımak zorunda bırakılmışlardır.

Sokak çocukları; yaşam koşullarının üstesinden gelmek, duygusal ve fiziksel güç toplamak adına tiner, bali gibi maddelere bağımlı olmaları ile bilinmekteler. Aslında onlar; suç örgütlerinin alıkoydukları, sokaklarda fiziksel ve cinsel istismara,  şiddete maruz kalan, kaçırılma, öldürülme, hastalık kapma ihtimalini ensesinde hisseden, “çaresizliğin kendisidir” aynı zamanda.

Son 5 Yılda Korkutan Artış

Sokak çocuklarının korunması adına yürütülen proje ve çalışmalar sürekli geliştirilirken eş zamanlı olarak onların haklarında çıkan haberlerin sayısı da son 5 yılda ivme kazanmış. Öyle ki; Ajans Press’in 2010 yılında 1.316 olarak derlediği sokak çocukları ile ilgili haberlerin sayısı; 2014’de 2 bin 579 adet olarak raporlanmakta.

2010-2011 yılları arasında çok fazla değişim göstermediği kaydedilen sokak çocukları haberlerinin; 2012 itibariyle tırmanışa geçerek, 5 yılın sonunda neredeyse iki kat artış göstermiş olması sorunun ciddiyetine de ispatlar nitelikte…

sc

 Instagram

Leave A Response

*