“Son Yaprak” O. Henry

son-yaprakPek çok kişide etki bırakmış olan bu kitabı okumayan yok gibidir. Şöyle geçmiş yıllara çocukluğunuza ya da ilk gençlik yıllarına döndüğünüzde mutlaka hatırlayacaksınız.

O. Henry’nin çok güzel öykülerinden biri… O Henry öykülerini hep şaşırtıcı son ile bitirmiş, temasını sevgi üzerine kurmuştur.. İnce bir ironi ile işler hikayelerini. Son yıllarda ince ayrıntılar o kadar önem taşımıyor maalesef yazarların eserlerinde. İstisnalar olsa da. Peki değişen nedir? İnsanlar mı dünya mı? Güzelliklerin yerini alan acımasızlıklar, hırs ve onun sonuçları mı?. Artık hikayeler bile bunlar üzerine kurulu hale geldi. Ne yazık !!! O Henry hikayelerinde içtenliğe, samimiyete, sahici aşka, gerçek duygulara ve doğallığa yer veren bir yazardı. Yalın dili ve doğal anlatımı ile öykülerinde farklılığı ortaya koyuyordu. Maalesef çok erken yaşta, henüz yapacaklarının ortasında verem denilen illet hastalığa yakalandı ve 47 yaşında hayata akasında çok güzel eserler bırakarak veda etti. Ama arkasında bir sürü miras bıraktı okurlarına.

Eserlerinden bazıları; Son Yaprak, Yirmi Yıl Sonra, Turfanda, Yeşil Kapı, Armağanlar…. Kitap okurlarına bu kitapları almaya, okumuş olsalar dahi yeniden okumaya ve çocuklarına , eş ve dostlarına bırakmaları için davet ediyorum. Unutmayın gerçek sanatçı, gerçek yazar kolay kolay dünyaya gelmiyor. Onların eserlerini biz okurlar yaşatacağız. Gelecek nesillere aktaracağız.

…..

Sana bir şey söylemem lazım beyaz fare, bay Behrman hastanede zatürreden ölmüş, hastanede sadece iki gün kaldı, kapıcı onu odasına geldiği ilk gün bulmuş, giysileri, ayakkabısı sırılsıklam ve buz gibiymiş, bu berbat gece boyunca nerede olduğunu bilmiyorlar, sonra hala yanan bir fener bulmuşlar, bir de merdiven…yerinden sürüklenerek çekilmiş..sonra oraya buraya dağılmış fırçalar ve üzerinde yeşil ve sarı rengi boya olan resim paleti..  ve pencereden bak hayatım, duvarın üzerindeki son yaprağa bak, o kadar rüzgara rağmen onun niçin hiç düşmediğini, kopmadığını merak etmedin mi? Ah hayatım, o yaprak Behrman’ın baş yapıtıydı: Son yaprak düştüğü gün duvara senin için bir yaprak resmi çizmişti…Instagram

Leave A Response

*