SPIDER-MAN: HOMECOMING FİLM ELEŞTİRİSİ

SPIDER-MAN: HOMECOMING

Bazı işlerimden ötürü bir süredir eleştiri yazmıyordum. Ancak bu film için bir şeyler yazmasam olmayacağını düşündüm. Uzun zamandır merakla beklenen yeni Spider-Man filmi Spider-Man: Homecoming nihayet vizyona girdi ve ilk günden izleyerek merakımı giderdim. Birçok geek ve eleştirmen tarafından en iyi Spider-Man filmi olarak gösterilen film hakkındaki yorumlarıma ve filmin konusuyla ilgili bilgilere geçelim.

Avengers ile yaşadığı maceranın etkisinden çıkamayan genç Peter Parker (Tom Holland), Tony Stark’a (Robert Downey Jr.) kendini kanıtlamak için elinden geleni yapmaktadır. May halası (Marisa Tomei) ile yaşayan Peter’ın  okulu ve arkadaşları ile ilgili olarak farklı sorumlulukları da vardır. Ancak aklından çıkmayan tek şey dünyayı daha güvenli bir hale getirmek için suçla savaşmaktır. Bu isteği ise karşılıksız kalmaz ve çok tehlikeli bir düşman ile karşılaşır. Yönetmenliğini Clown filmiyle tanınan Jon Watts’ın yaptığı yapımda Tom Holland’a Michael Keaton, Robert Downey Jr., Marisa Tomei ve Zendaya gibi isimler eşlik ediyor.

Spider-Man denince akla ilk olarak Tobey Maguire gelir. İlk Spider-Man olarak bilinen Tobey’den sonra ise bayrağı devralan isim Andrew Garfield idi. Her seferinde oldukça sevilen filmler ortaya çıktı. Son olarak ise Marvel Sinematik Evreni’ne de dahil olan Spider-Man, Tom Holland tarafından kusursuza yakın olarak canlandırıldı. Şimdiye kadarki en genç ve en eğlenceli Spider-Man olduğuna şüphe yok. Katı Tobey Maguire ve Andrew Garfield hayranları tarafından bile çok sevilerek gerçekten de en iyi Spider-Man olduğunu gösterdi diyebiliriz. Bu kez hikayenin en başına gidilmeyen filmde dolayısıyla Ben Amca’yı göremedik. Dramatize edilmeden son derece eğlenceli ve hareketli bir yapım izleyiciye sunulmuş. Tom Holland hakkında söylenecek çok şey var aslında. Spider-Man çizgi roman olsun, çizgi dizi olsun, sinema olsun her alanda son derece sevilen, eğlenceli bir karakter olarak karşımıza çıktı her zaman. Bunun bir sebebi ise diğer süper kahramanlara göre daha çok bizden biriydi. Gündüzleri dersleriyle, sevdiği kızla ve kendisine kabadayılık edenlerle uğraşırken, geceleri ise May halasının haberi olmadan suçla savaşan Spider-Man bu filmde ise Tom Holland tarafından çok daha gerçekçi ve daha bizden bir tavırla sergilenmiş. Henüz 21 yaşında olan Tom Holland için yeni başlayan Marvel serüveni umarım uzun seneler sürer.

Robert Downey Jr.’a gelince; Tony Stark’ın fragmanlarda çok fazla gözüktüğü düşünülmüş, hatta bu durum birçok espriye konu olmuştu. Ancak görüldü ki, fragman bir kısa Robert Downey Jr. filmi gibi olsa da film içinde, yalnızca fragmanlarda gözüktüğü kadar rolü olduğunu gördük. Usta oyuncu son derece karizmatik tavrıyla Spider-Man’e bir baba edasıyla yaklaşan Tony Stark’ı yine çok güzel canlandırmış ve filmin sinematik evrenle olan bağında büyük rol oynamış. Son anlarda Pepper’ı (Gwyneth Paltrow) görmek de ayrı bir hoş oldu.

Kısacası Jon Watts bu işin altından da başarıyla kalkmış ve oldukça eğlenceli ve başarılı bir film sunmuş. Uzun zaman sonra Spider-Man’i tekrar Marvel çatısı altında görmek hem heyecan verici, hem de fazlasıyla mutluluk verici oldu. Devam yapımlarında da yine eğlendireceğine inandığım Spider-Man: Homecoming için 10 üzerinden vereceğim puan ise 9.

Kanun KalkanInstagram

Leave A Response

*