Tahinin yararları


Pek çok kimse tahini bilmez ya da çok sevmez. Susamdan elde edilen tahinin pek çok yararları olduğunu hatırlatalım. Ayrıca tek başına tadı hoş gelmese de, pekmezle karıştırmak suretiyle hem daha faydalı olur, hem lezzetli. Ayrıca hafif toz şeker ekleyerekte tatlandırmak mümkün.

Tahinin yararlarını sayacak olursak;

Vücuda enerji verir. Özellikle pekmezle karıştırılarak tüketildiğinde sadece enerji vermekle kalmaz, hem kan yapar, hem kış aylarında üşümeyi engeller.
Hücreleri yenileyici özelliği vardır
Gençlik iksiridir. Yaraların kolay kapanmasını sağlar, hücre yeniler.
Seks hormonlarının oluşmasına yardımcıdır.
İdrar söktürücüdür.
E,C ve B vitaminleri açısından zenginidir. Bilindiği gibi E vitamini;  E Vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı korum a sağlar. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Tahinde çok miktarda bulunan E vitamini ile tüm bu yararlarıda vücudumuza kazandırabiliriz.

Tahinle katmer, tatlılar, sütlü tatlılar, kekler yapabilir, hem kendinizin hem sevdiklerinizi snağlıklı beslenmesiniz sağlayabilirsiniz.Instagram

Leave A Response

*