Tai Chi Chua`n yaşam felsefeniz olabilir


Tai Chi Chua`n bir çeşit spor ve dans…Taoculuk öğretisi içerisinde yaklaşık 5000 yıl önce, neolitik dönemde gelişmeye başlayarak günümüze dek evrimleşerek gelen bir öğreti, yaşam felsefesi ve bilinen en eski sağlık egzersiz sistemidir.

Tai Chi üzerine yapılan araştırmalar bu uygulamanın solunum yolları, dolaşım sistemi, kemik ve eklem rahatsızlıkları gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde son derece etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Aerobik egzersizlerde olduğu gibi insanın fiziksel kapasitesini zorlamayan bu uygulama günümüzde bazı üniversite kliniklerinde kalp hastaları ve astım hastaları gibi bazı hastaların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Pek çok egzersiz , insanın yaşı ilerledikçe daha zor uygulanır hale gelmektedir. Oysa Tai Chi, fiziksel güç ve dayanıklılığı ihtiyaç duyulan düzeyde canlı tutmayı sağladığından çok ileri yaşlarda dahi kolayca uygulanabilir.

Her yaştan kişinin rahatlıkla yapabileceği ve “Felsefi İç Düzen Sanatı” olarak tanımlanan Tai Chi Chuan’ın insanın doğayı taklit etmesi esasına dayanıyor ve insanın psikolojik ve sosyolojik açıdan, enerji bakımından bir denge ve bütünlük kurmasını sağlıyor.

Bu  bir çeşit yaşam sanatı. Ve bu yaşam sanatı sayesinde kendi içinizde daha uyumlu, rahat ve doğal hale gelebilirsiniz.

Başlıca faydaları şunlardır:

*Kas ve eklemleri esnetir ve güçlendirir,

*Vücutta denge, koordinasyon ve vücut farkındalığını artırır,

*Kalp, sindirim sistemi ve sinir sistemi gibi sistemleri destekler(Avrupa ve ABDde kardiyoloji kliniklerinde yardımcı unsur olarak kullanılmaktadır),

*Vücutta kas ve yağ oranlarını dengeleyerek, doğal vücut kompozisyonunu oluşturur,

*Solunumla birlikte yapılan Tai Chi hareketleri sonucunda gevşeyen vücutta stresin neden olduğu gerilimi ortadan kaldırır.Instagram

Leave A Response

*