Türk tüketicilerin alışveriş trendleri


Cotton Council International’ın Türkiye’de yaptığı “Türk Tüketicilerinin Alışveriş Trendleri” araştırmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

1998 Yılından beri iki yılda bir “Global Lifestyle Monitor” isimli araştırmayı yürüten Cotton
Council International (CCI) bu sene yaptığı “Türk Tüketicileri Alışveriş Trendleri”
araştırmasıyla, Türkiye’deki alışveriş trendlerini gözler önüne serdi. Giyim ve ev tekstili alışverişi konularındaki pek çok yaşam tarzı unsurlarının incelenmesine yönelik tasarlanan araştırma, aynı zamanda tüketicinin alışverişe ve giysilere yaklaşımlarını, giysi satın alma alışkanlıklarını kapsamlı bir şekilde ele alıyor.

Tüketicilerin alışveriş ve giyim trendlerinin anlaşılıp, pazarlama faaliyetlerine yön vermesi için Türkiye, Brezilya, Çin, Kolombiya, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Tayland ve İngiltere’de yapılan araştırma aynı zamanda tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarındaki değişiklikleri de ortaya koyuyor. Bu çalışmada tüketicileri sentetik ürünler yerine pamuklu ürünler tercih etmeye nelerin motive ettiği ve pamuklu ürünlere olan taleplerinin arkasındaki nedenler araştırılıyor.

Araştırmanın Türkiye ayağı 22 Mart 6 Nisan 2010 tarihleri arasında 15 – 55 yaş arası tüketicilerle yüz yüze yapılan görüşmelerle gerçekleştirildi. Istanbul, Tekirdag, Izmir, Antalya, Gaziantep, Ankara, Bursa, Samsun, Trabzon, Erzurum, Kayseri ve Malatya olmak üzere 12 şehirdeki 523 tüketici bu araştırmaya katıldı. Tüketicilerle görüşmeler  bu şehirlerdeki mağazalarda ve hipermarketlerde yapıldı.

Araştırmaya göre; tüm ülkelerdeki genel ekonomik nedenlerle tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları olumsuz etkilendi. Türkiye’deki tüketiciler en çok eğlence harcamalarını kısarlarken, en az kıyafet ve ayakkabı alışverişlerinde düşüş olduğunu belirttiler.

Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka sonuç ise Türk tüketicisinin nereden alış veriş yaptığı hakkında. Buna göre Türk tüketicisi kıyafetlerini ve ev tekstilini en çok küçük ve bağımsız mağazalardan satın alıyor. Türk tüketicisi mağazalarda satın alma kararını verirken en önemli faktörün ürünün fiyatı olduğunu belirtiyor. Türkiye’deki tüketiciler kıyafet satın alırken en çok arkadaş ve aile fertlerinin yönlendirmelerinden etkilenirken İtalya’daki tüketicilerin büyük kısmı mağazalardaki tanıtım çalışmalarına ve vitrinlerde gördüklerine göre kıyafet seçtiklerini ifade ediyorlar.

Araştırmanın yapıldığı ülkelerde kıyafet alışverişini en çok sevdiğini söyleyenler ise Türkler ve İtalyanlar. Araştırmaya katılan Türk tüketicilerinin yarısından fazlası ayda en az bir kez kıyafet satın aldıklarını bildirdiler. Türkiye’deki tüketicilerin son üç ayda kıyafete harcadıkları ortalama miktar 195 $ iken, Almanya’daki tüketiciler kıyafet için son üç ayda ortalama 385 $ ödediklerini belirttiler.Instagram

Leave A Response

*