Türkiye’de sağlık ve ilaç sorunu

ILAC-SEKTORUBiraz da ciddi ve HAYATİ birşeyler olsun paylaşalım dedik.. Aşağıdaki metin TWITTER kaynaklı.. Bakın Türkiye’de “SAĞLIK SEKTÖRÜNÜ” böyle ihya ettik şöyle ihya ettik diye borazan gibi öten arkadaşların dediğinin tam aksine ilaç sektörü nasıl amansız bir çıkmaz içinde ve bud durum da vatandaşa nasıl olumsuz şekilde ve sağlığı pahasına yansıyor:

Tüm ilaçlar ve ilaç firmaları için en büyük ve yağlı müşteri SGK yani devlet. Aile Sağlığı Merkezlerinde, hastanelerde, SGK anlaşmalı özel hastanelerde yazılan milyonlarca kutu ilacı aslında devlet satın alıyor. Sağlıkta devrim palavrasını sürdürebilmenin en önemli ayaklarından biri ilaç fiyatlarını düşük tutmak.  Bu kolay değil.

Ama neredeyse tek müşteri konumundaki devlet ‘zorla’ şu fiyattan, şu kurdan daha fazla fiyat vermem diyor. Buna dayanamayan firmalar ya batıyor, ya da yabancılarca satın alınıyor.

Bazı ilaçlarda durum o kadar trajikomik ki ilacın fiyatı üretim maliyetinin altında kalıyor.

Haliyle ilgili firmalar buna dayanamıyor. Bugün Türkiye’de yerli sermaye ile üretim yapan ilaç firması neredeyse kalmadı. Ayakta kalanlar da (ki çoğu yabancı ortaklı) devletin düşük ilaç fiyatı restine; işçi çıkartarak düşük kaliteli üretim yaparak cevap veriyor.

Aslında sayıları azaldığı ve satılan ilaç miktarı çok olduğu için karları değil kar oranları düşen firmalar durumu fırsata çeviriyor.

Sonuçta olanlar ise korkunç; maliyeti fiyatından düşük olan ilaçlar üretilmiyor, bulunmuyor. Hayati önemdeki kemoterapötik, antiviral vb ilaçlar ‘ucuz’ olduğu için yurtdışı bağlantılı çetelerce piyasadan toplanıp yurdışına satılıyor..

Bu ilaçlara ulaşamayan hastalara ise bir bakanın avucuna sıkıştırdığı üç beş kuruş kalıyor frown ifade simgesi
Ya da maliyeti kurtarmak için etken madde dozu düşürülmüş ilaçlar kullanıp iyileşmeyi bekliyoruz.

Bu ülke 1800’lerin sonunda aşı üretebilen bir ülkeydi.  Beğenilmeyen SSK neredeyse tüm sigortalıların ilaçlarını kendisi üretebiliyordu. Bugün geldiğimiz nokta siyasi rant ve kâr hırsı uğruna milyonların yaşamının tehlikeye atıldığı leş bir mafya düzenidir.

Bunun adına sağlık reformu deniyor !!!!
Özetle: AKP sağlığa zararlıdır !!
( twitter)

Not: Değerli Hande Hanıma paylaşım için teşekkürler yine 🙂Instagram

Leave A Response

*