Yumurtayla Gelen Sağlık

Uzun süre gündemden düşmedi, yumurta ne kadar yararlı, ne kadar zararlı diye… Yumurtanın sağlıksız olduğunu düşünenler bir tarafa, bakın sağlık açısından nelere kadir yumurta…

Yumurta bir numaralı kolin kaynağı. Kolin bilindiği gibi B vitaminlerinin  içinde yer alan bir madde. Damar sertliğini ve karaciğer rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı oluyor.  Yapılan bir araştırma sonucuna göre; hergün bir yumurta  tüketen kadınlarda meme kanseri riski % 24 oranında düşüyor. Kolin en fazla yumurtanın sarısında bulunuyor.

Yumurta proteinin vücutta emilimini kolaylaştıran amino asitler içeriyor. Bu da iyi bir kas yapıcı anşamında geliyor. Sıkı bir egzersiz çalışması yaptıktan sonra bir adet yumurtayı korkmadan yiyin.

Yumurta sarısının içeriğinde bulunan lutein ve zeaksantin antioksidan maddeler. Düzenli yumurta tüketildiği takdirde gözlerdeki keskin görüş azalmaz.

Yumurta tok tutması sebebiyle de formuna özen gösterenler için ideal bir besin.

Yumurta sarısındaki A vitamini gözün iyi görmesi, kemik gelişimi ve sağlıklı dişler için gereklidir. Vücut hücrelerinin gelişmesine yardım eder. Solunum ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasını ve enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar. D vitamini, insan vücudunda kalsiyumun kullanılmasına yardımcı olur. En iyi D vitamini kaynağı güneştir. Besinlerde sınırlı miktarda bulunur. Yumurta sarısı, D vitamini sağlayan birkaç besinden biridir. Güneş ışınlarından yeterince yararlanılırsa ve yumurta tüketilirse özellikle çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı kemik bozukluğu oluşmaz. Yumurta, E vitamini yönünden de zengindir. E vitamini antioksidan (oksidasyonu önleyici) etkisinden dolayı, vücudumuzu zararlı maddelere karşı korur.Instagram

Leave A Response

*