Zayıflama hapları sağlığınızı tehdit edebilir


Fazla kilolarından şikayetçi, kişiler ve özellikle kadınlar zayıflama haplarından medet umuyorlar ve piyasada çok sayıda bulunan zayıflama haplarına yöneliyorlar. Peki zayıflama hapları sağlıklı mı? Risk yok mu? Bu pek düşünülmüyor. Ama dikkat edilmezse, kalp krizinden tutunda böbrek rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığa neden olabilir.

Piyasada, pazarlamacı takdiği olarak zayıflama haplarını  ´kilo kaybı sağlar´ sloganları ile satışa sunuyorlar. Oysa, hiçbir doğal ya da bitkisel madde, çok hızlı bir şekilde kilo kaybı oluşturamaz.  Eğer böyle bir kayıp sağlıyorlarsa o zaman o kayıp böbrekler´den, karaciğerden ya da diğer önemli organlardan da olabilir.

Avrupa´da ve daha sonra da ülkemizde eczanelerden satışı yasaklanan sibutramin maddesine ya da bunun türevi olan n-desmetilsibutramin ve n-bisdesmetilsibutramin maddelerine, ölüme yol açtığı için ABD´de yasaklanan amfetamin ve bunun türevleri metamfetamine bulunan zayıflama haplarını kullanmayın. Kilo vereyim derken canınızdan olmayın.

Bu gibi ürünleri alırken Sağlık Bakanlığı onayı olup, olmadığına dikkat edin.Instagram

Leave A Response

*