Zeytinyağlı Enginar


Enginar düzenli tüketildiğinde çok sağlıklı bir sebzedir. Özellikle mide sorunu olanlar, sindrim sistemi bozukluğu, ishal, kabız sorunları yaşayanlar düzenli enginar tüketimi ile bununla başa çıkabilirler.

Ortalama büyüklükteki bir enginar 25 kalori ve 3 gramdır. C, B vitaminleri, folat ve magnezyum içerir. Ayrıca yapraklarında bulunan sinarin kolesterolü düşüren bir maddedir.  Organları temizleyen, zihinsel kapasiteyi arttıran enginar antioksidan özellikte olup, toksik maddelerin atılması ve yaşlanmanın geciktirilmesini de sağlamaktadır.

MALZEMELER:

6 adet enginar, 1adet havuç, 150 gr. bezelye, 6 adet arpacık soğanı veya yemeklik soğan, 1 bardak zeytinyağı, 2 adet limon ya da 1 adet portakal, 6 kesme şeker, dereotu ya da taze nane

YAPILIŞI

Enginarları temizleyip, yıkayın ve birkaç dakika limonlu ya da portakallı suda bekletin. Havucu haşlayıp, küp şeklinde doğrayın ve bezelye ile karıştırın. Sudan çıkardığınız enginarları tencereye sıralayın. her bir enginarın içine birer arpacık soğanı, birer kesme lşeker ve havuç bezelye karışımından koyup, üzerine bir miktar tuz ekin. Diğer tarafta 1 bardak zeytinyağı ve bir limon ya da yarım portakalın suyunu karıştırıp, bezelyelerin üzerine dökün. Tencereye bir bardak su ilave edip, orta ateşte 20-25 dk. pişirin. Pişerken tencerenin kapağını açmayın. Enginarınız pişip, soğuduktan sonra üzerini dere otu ya da nane ile süsleyip, servis yapın.

AFİYET; BAL ŞEKER OLSUN

Instagram

Leave A Response

*