Çocuk Gelinler Projesi


Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin Sabancı Vakfı desteğiyle 54 ilde yürütmekte olduğu “Çocuk Gelinler: Yıkıcı Gelenekler ve Ataerkil Sosyal Mirasın Mağdurları” projesinin basın toplantısı Ankara’da yapıldı.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin tarihi atmosferinde yapılan toplantıya gazeteci ve televizyoncuların yanı sıra TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı milletvekili Güldal Akşit, müzisyen Burhan Şeşen ile kızı Dilhan Şeşen ve oyuncu Belçim Erdoğan da katıldı.

Toplantı, Burhan Şeşen’in Çocuk Gelinler projesi için özel olarak bestelediği “Lütfen Sesimi Duyar mısınız?” adlı şarkıyla açıldı. Şarkının basına bu ilk tanıtımında Burhan Şeşen gitarıyla 12 yaşındaki kızı Dilhan Şeşen’e eşlik etti.

Çocuk Gelinler projesinin ana hatlarıyla tanıtıldığı toplantıda, proje kapsamında 54 kentte yapılacak faaliyetler ve projenin hedeflerini anlatıldı. Uçan Süpürge ekibinden Yıldız Ecevit, Halime Güner ve Selen Doğan’ın ardından Belçim Erdoğan ve Burhan Şeşen de projeye nasıl dahil olduklarını ve bu çalışmayı desteklemeyi sürdüreceklerini anlattılar.

Milletvekili Güldal Akşit ise Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda erken ve zorla evliliklerle ilgili yaptıkları çalışmalardan söz etti. Komisyon geçtiğimiz yaz, bir alt komisyon kurarak konuyla ilgili araştırma ve incelemeler yapmış, raporunu kamuoyuyla paylaşmıştı.

Çocuk Gelinler projesi 4 Ekim Pazartesi günü Ordu’da yapılacak film gösterimi, söyleşi, anket ve imza kampanyasıyla yoluna devam edecek.

KAYNAK: Ucansupurge.comInstagram

Leave A Response

*