Rodrigo’nun Gitar Konçertosu “Aranjuez”

Dinlerken nasılda alır götürür insanı. Şu an onu dinlerken yazma gereği hissettim ve cahilliğimden utandım. Evet cahilim. Her insanın olduğu gibi… Öğrenilecek çook şey var yaşamımız el verdiği sürece..

İşte bunlardan biri de  Rodrigo’nun Gitar Konçertosunun yani asıl adı Aranjuez’İn nasıl yazıldığı..

Bugüne kadar sadece kendimden geçerek dinlediğim, tınısına kendimi kaptırdığım bu harikulade eserin gerçek hikayesini şimdi öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim..

20. Yüzyılın en ünlü İspanyol bestecilerinden Joaquin Rodrigo’nun 1939’da solo gitar ve orkestra için yazdığı konçertosu en ünlü eseridir Gerçek adı Concierto de Aranjuez’dir. Buraya kadar tamam.. biliyorum… Peki gerisi…

Aranjuez, besteci rodrigo ve eşinin ilk çocuklarını beklerken gittikleri bir tatil beldesidir. Rodrigo’nun ünlü bir piyanist olan eşi çocuğu doğurur, fakat çocuk acı bir şekilde ölür. O sıralar Rodrigo da bu konçertoyu bestelemektedir, ama en güzel olan adagio kısmı hemen bu olay sonrasında bestelenir.

Bir diğer bestelenme sebebi ise; Rodrigo bu eseri İspanya iç savaşı üzerine yazmış. Rodrigo, bu bestesiyle savaşın yarattığı yıkımı, acıyı ve  faşizme karşı direnen devrimci milislerin coşkusunuanlatmış…. Şimdilik bu kadar. Aslını öğrenip mutlaka yazıma ekleyeceğim.

Rodrigo Concierto de Aranjuez: Adagio Video..Instagram

Leave A Response

*