FİLM ELEŞTİRİSİ – CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR

CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR

Captain_America_Civil_War_1___    Russo Kardeşler’den (Anthony ve Joe) müthiş bir film daha. Captain America: The Winter Soldier’dan sonra bu filmde de yönetmenlik koltuğunda onları görüyoruz. Dünyayı korumaya çalışırken birçok mal ve can kaybına yol açan kahramanlar birbirine girerse ne olur…

Bu filmden yeni bir Avengers filmi olarak da bahsedebiliriz aslına bakılırsa. Avengers’ın dünyayı koruma çabasında birçok insanın da ölümüne sebep olması başta ABD ve birçok ülkenin hükümetini harekete geçirir. Kahramanların hükümet kontrolünde tutulması için 117 ülke bir araya gelerek bir anlaşma hazırlar. Ancak Avengers’ın tüm üyeleri bu durumu kabullenemez. Captain America bu anlaşmaya karşı olurken, Iron Man ise anlaşmayı desteklemektedir. Toplantı sırasında ise bir saldırı gerçekleşir ve Black Panther’ı da bu andan itibaren aktif bir şekilde Marvel Sinematik Evreni’nde görmeye başlarız. Kahramanlar bir yandan birbiriyle mücadele edecek bir yandan ise beklenmedik bir kötü karaktere karşı savaşacaklardır. Captain America, Bucky’yi korumak için elinden geleni yapacak, ancak Iron Man’in bazı gerçekleri öğrenmesiyle işler çığrından çıkacaktır. Filmde bir hayli fazla kahraman görmekteyiz. Bunlar; Captain America, Iron Man, Winter Soldier, Scarlett Witch, Black Widow, Hawkeye, Ant-Man, Spider-Man, Black Panther, Vision, Falcon, War Machine, Sharon Carter…

Spider-Man için ayrı bir paragraf yazmadan olmaz. Rolü canlandıran Tom Holland, gelmiş geçmiş en iyi Spider-Man olma yolunda hiç kuşkusuz. Bunca zaman sonra Sony ile Marvel isim hakkı konusunda anlaşınca nihayet Spider-Man Marvel Sinematik Evreni’ne giriş yapmış oldu. İlk görünüş için her şey yerli yerindeydi. Spider-Man tam olarak izleyiciye olması gerektiği gibi yansıtıldı. Hal böyle olunca ben de Spider-Man Homecoming filmini sabırsızlıkla beklemeye başladım.

Iron Man’i fazlasıyla seven biri olarak ne kadar kahramanların özgür iradeleriyle hareket etmeleri gerektiğine inansam da Iron Man’cilerden biri de bendim. Bunun sebebi ise cool tavırları ve müthiş oyunculuğuyla bu işi severek yaptığını fazlaca belli eden Robert Downey Jr. Downey Jr. bu filmde de beklentileri yerine getiriyor ve izleyiciyi gerçekten eğlendiriyor. Onun da istediği gibi umuyorum bir Iron Man 4 filmini de MCU’da (Marvel Cinematic Universe) görürüz. Robert’ın yaşı ne kadar ilerlese de Iron Man’in bu evrende asla sonu gelmemeli diye düşünüyorum. Film başına anlaşma yapan Robert Downey Jr. da rolü sevdiğini ve bırakmaya pek niyetinin olmadığını bizlere bu filmde de başarılı oyunculuğuyla gösteriyor.

Her oyuncudan tek tek bahsetmeme tabii ki gerek yok. Kadro önceki filmlerden tanıdığımız oyuncularla dolu ve hepsi de rollerini çok iyi şekilde yerine getirmişler. Tom Holland ile birlikte evrene yeni giriş yapan aktörlerden biri de Chadwick Boseman, yani Black Panther.. Boseman da babasının ölümüne fazlaca içerleyen Black Panther’a çok iyi hayat vermiş ve hayran kalınası bir Black Panther’ı izleyiciye gösteriyor. Onun biraz geri planda kalmasının sebebi sanırım diğer tüm oyunculara da olduğu gibi Tom Holland’ın beklentiyi karşılayan ve üstüne de çıkan Spider-Man performansı dersek pek yanlış olmaz. Ancak çok eğlenceli bir karaktere sahip olmayan Black Panther’ı Chadwick Boseman eksiksiz bir performansla izleterek doğru bir oyuncu tercihi olduğunu herkese göstermiş oluyor.

Senarist koltuğundaki Christopher Markus ve Stephen McFeely’nin de haklarını teslim etmek lazım. Ayrı bir teşekkürü ve tebriği de Stan Lee hakkediyor. Senaryo kusursuz.. Mantık hatasına rastlamak da mümkün değil. Kahramanların birbiriyle savaşırken, arkadaş olmalarından kaynaklı olarak aslında çok fazla zarar vermek istememeleri net şekilde belli oluyor, tabii henüz birbirini pek tanımayanlar dışında.

Film 3D haliyle izlenmeli. Dövüş sahnelerinde 3D olması, sanırım kameradan da kaynaklı biraz rahatsız etse de, genel haliyle görsel bir şöleni de bize yansıtıyor.

Captain America ve Iron Man arasındaki bu savaş kesinlikle izlenmeli diyorum ve bu filme 10 üzerinden 9 puan veriyorum. İyi seyirler.
Kanun Kalkan

CAPTAIN AMERICA : CIVIL WAR FRAGMANInstagram

Leave A Response

*