Gürkan Uygun Gezi Parkı’ndaydı

Gezi Parkı eylemlerinin başladığı sıralarda yurt dılında olan oyuncu Gürkan Uygun Türkiye’ye döner dönmez Gezi Parkı’ndaydı.

Yardım çuvallarını sırtında taşırken görüntülenen Uygun Milliyet Gazetesine Gezi Parkı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.

gurkan-uygunHerhangi bir oyuncu ya da sanatçı kimliğimle hareket etmedim. Vicdanımın sesini dinledim. Bir damla kan için bile değmeyeceğini düşünüyorum. Görmeden inandığım değerler var. Onlardan biri de vicdan. Vicdanım bana orda olmam gerektiği söyledi. Malzeme taşırken fotoğrafım çekilmesin, insanlar beni tanımasın diye özellikle kafamı öne eğdim ama çekmişler. İnsan olarak orada olmalıydım.

Gezi Parkı’nda eylem yapan gençler ve atmosfer muazzam. Yaklaşık 15 gündür telefonlardan kafamızı kaldıramadık. Şarj yetiştiremiyoruz. Espri var, mizah var. Çok yaratıcı şeyler ortaya çıkıyor. İnsanların yardımlaşması, el ele tutuşması, birbirlerini kollamaları, fikirleri nedeniyle birbirlerini yargılamaması harika. Bu çocuklar sayesinde kendimizle eğlenebilmeyi öğrendik. Hayran olmamak elde değil. Biz duyarlı sanatçıysak, bu çocuklar ne? Bunlar çapulcu, antikapitalist Müslüman ya da ne dediğini bilmeyen çocuklar, anneler olamaz. İnsanlar tek bir fikrin peşinden değil, birçok fikrin birleştiği ortak paydada buluşuyorlar.”

 Instagram

Leave A Response

*