İlk İzlenim Herşeydir

İLK İZLENİM HERŞEYDilk izlenimİR..

İyi bir izlenim bırakmak için hiçbir zaman ikinci bir şansınız olmayacaktır. İzlenimler önemlidir; başkalarının sizi nasıl gördüğünü ve sizinle nasıl etkileşimde bulunacağını belirler. Siz de daha iyi bir izlenim bırakmak isterseniz aşağıdaki önerilerden yararlanabilirsiniz:


İyi bir izlenim bırakmak için hiçbir zaman ikinci bir şansınız olmayacaktır. İzlenimler önemlidir; başkalarının sizi nasıl gördüğünü ve sizinle nasıl etkileşimde bulunacağını belirler. Siz de daha iyi bir izlenim bırakmak isterseniz aşağıdaki önerilerden yararlanabilirsiniz:

Herkesin karamsar olduğu, bütün suratların asıldığı, yüzlerin hiç gülmediği bir dönemde her şeye rağmen sizlere gülerek kocaman bir merhaba diyorum. Çünkü ben mutlaka beni mutlu edecek bir şeyler bulurum: Sizlerle yeniden birlikte olmak ise büyük bir mutluluktur…

1- Her şey sağduyuya uygun ve nazik davranmakla başlar. Sağduyulu ve nazik davranmanın basit kuralları herkes için geçerlidir.

2- Başkaları ile iyi geçinin. Çoğu zaman tanıdığınız birinin nasıl olup da işinde yükseldiğine şaşarsınız; çünkü o kişi, işinin gerektirdiği niteliklerin tümüne sahip değildir. İşinizde ilerlemek için her zaman en bilgili, en deneyimli aday olmak yetmez; bazen de başkalarıyla iyi geçinip geçinmediğinize bakarlar.

3- En kötüye hazır olun ve soğukkanlılığınızı koruyun. İster toplantılarda, ister sunuşlarınızda olsun ya da bulunduğunuz herhangi bir yerde eğer kötü bir şey olma olasılığı varsa olacaktır.

4- Gündelik konularda konuşarak insanları rahatlatın. Hiçbir şey, koyu bir sessizlikten daha rahatsız edici olamaz. Eğer kendinizi bu konuda yetersiz buluyorsanız, arkadaşlarınız arasında ve ailenizle birlikte iken bol bol araştırma yapın.

5- İnsanları bekletmeyin, geç kalmayın. Dakik olmak en genel görgü kurallarından biridir.

6- Başka insanların zamanlarına saygı gösterin. Bugünün rekabetçi ortamında iş arkadaşınız bir işi yetiştirmek için kan ter içinde koştururken, sohbet etmek için zamanını almanız ya da iyi planlanmamış bir toplantı ile katılanların zamanını çalmanız hiç hoş karşılanmayacaktır.

7- Dinleme becerinizi geliştirmek için çalışın. İyi bir dinleyici olmak başarının anahtarıdır. Şu iki şeyi sakın yapmayın; karşınızdakinin sözünü kesmeyin ve lafını ağzından kapmayın. Ama soru sorabilirsiniz.

8- Duruma uygun giyinin. Uygun bir giyim profesyonel bir izlenim bırakmanın anahtarıdır. Eğer eteğinizin boyu size fazla kısa gibi geliyorsa, büyük olasılıkla öyledir. Erkekler, siz de lütfen insanın gözünü alan o vahşi kravatlarınızı evde bırakın.

Bir başkasının alanına saygı gösterin. Çantanızı bir başkasının masasına koymak, izin almadan telefonunu kullanmak ya da toplantının başlamasını beklerken masanın üzerini karıştırmak saygısızlıktır.

10- Telefonla sizi arayıp bulamayanları mutlaka arayın. Daha sonra cevaben sizin aramanız çok genel bir görgü kuralıdır. O anda yardımcı olacak durumda değilseniz bile karşı tarafın isteğini dinleyin, beklemede bırakmayın.

KAYNAK: http://www.trendkadin.com/kariyer-is/is-kariyer/ilk-izlenim-onemlidir-401Instagram

Leave A Response

*