İş Deneyimim Yok Diye Panik Yapmayın


İş deneyiminiz yoksa, bir iş başvurusu sırasında çok sıkıntı çekersiniz. Korkmayın, bu korkuyu yaşayan ilk siz değilsiniz, son da olmayacaksınız. İş ilanlarına baktığınızda ilk aranan özellikleden biri 2-3 yıl deneyimli diye başlar. Ve tabi haliyle siz de hiç kişmse işe almazsa nasıl deneyim sahibi olurum düşüncesine kapılırsınız. Haklısınız. Ama yılmayın, mutlaka bir iş sizi bekliyor.

Bunun için öncelikle çok güçlü bir özgeçmiş hazırlayın. Özgeçmişinizin içinde değerlendirme yapacak kişi okuduğunda sizin ne kadar kendine güveni olan bir kişi olduğunuzu anlasın. Keskin, vurucu cümlelerle bunu sağlamak elinizde..

İş arama sürecinde part time işlerde çalıştıysanız, ya da hala çalışıyorsanız, kendinizi geliştirin, deneyimlerinizi arttırın ve farkına varın.

Diyelim bir şirkete iş başvurusunda bulundunuz ve özgeçmişini gönderdiniz. Tamam artık ne zaman yanıt gelecek diye beklerseniz, şansınızı yarıya düşürürsünüz. Onun için başvurunuzu yaptıktan sonra belli aralıklarla firmayı arayın ve başvurunuzun ne durumda olduğunu sorun. Sizi unutmalarına izin vermeyin

İş başvurunuzda referanslar da çok önemlidir. Sıkı, sağlam bir  referans şansınızı bir kat daha arttırır..

Görüşmeye çağrıldığınızda ise, ses tonunuzdan giyiminize kadar dikkatli davranın. Bir iş görüşmesine gittiğinizi unutmayın ve giysi seçimini ve makyajını dozunda yapın.

Görüşme başladı diyelim. Knedinize olan güveninizi belli edin. Rahat oturun ama lakayt değil. Gergin olmayın. İşe ne kadar istekli olduğunuzu görüşme yaptığınız kişi farkına varsın. Yeteneklerinizi göstermek için onlardan fırsat isteyin. Sakın ha ilk görüşmede ücret konusunu açmayın, baştan kaybedersiniz.

Görüşmeye gitmeden önce şirket hakkında genel bilgilerini almayı unutmayınm. Vşzyonu, misyonu nedir bunları bilin. Hedefleri nedir, ticari ortakları kimdir, rakipleri kimlerdir? Bu konularda ilgili olmanız, görüşmede size avantaj sağlayacaktır.

Diyelim ki tüm bunlar yolunda gitti ama işe kabul edilmediniz, hemen kapıyı kapatıp çıkmayın. Neden işe alınmadığınız, hangi vasıfların olmadığı ya da eksik olduğunu öğrenmeye çalışın ki, diğer iş başvurularında ve görüşmelerinde bu eksikliği kapatabilesiniz
Instagram

Leave A Response

*