Kitap Önerisi – Gülünün Solduğu Akşam

gulunun-soldugu3 fidan darağacına gitti… Bu kitapla geçmişe dönüp, yaşınız küçükse de geçmişte yaşayıp olayları göreceksiniz. Bir nefeste okuyacağınız bu kitap, ne yazık ki keyf vermeyecek size ama yakın tarihi anlayacaksınız..

Kitabın yazarı Deniz Gezmiş’in avukatı Erdal Öz… Acı, hüzün dolu bu kitabı belki bir roman gibi, belki bir tarihe ışık tutan bilgiler gibi okuyacaksınız. Sizde de mutlaka bir acı ve hüzün bırakacak. Sağcı ya da solcu olmanız önemli değil. Bu kitap herkese açık bir kitap…. Kitap Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idealleri üzerine kurgulanmış. Kitabı okurken yüreğinizi dinleyin ve mutlaka okuyun. Amaçları güzel günler görmek ve bu halka güzel günler göstermek olan ve sonu hazin biten yaşamlarından kesitleri okuyunca gözleriniz yaşla dolacak.

Kitap Kapağından alıntı:

“Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Sinan Cemgil ve daha niceleri. Mamak Askeri Cezaevinde bu çocukların çoğuyla konuşmuştum. Deniz’le anlaştığımız gibi, tuttuğum notlardan yola çıkarak bir roman yazacaktım. Sorduğum sorularla onları sürekli küçük ayrıntılara yöneltmeye çalışmıştım. Roman, bu ayrıntılardan doğup gelişecekti. Ne yazık ki iş yarım kaldı. Hele belgesel bir roman için elimdeki notların yetersizliğini görünce böyle bir çalışmaya girmekten vazgeçmek zorunda kaldım. Yıllar sonra, bir başka biçimlemeyle, sonunda oluşturabildim bu kitabı. ‘Gülünün Solduğu Akşam’, serüven dolu sürükleyici bir roman gibi de okunabilir. Ama acı ve hüzün yüklü bir kitap olduğu da bilinmelidir. Anı, belge, anlatı karışımı bu kitabı dilerseniz bir roman gibi okuyun; yeter ki sizde bırakacağı hüzün kalıcı olsun. -Erdal Öz- (Arka Kapak) ”
ERDAL ÖZ

Erdal Öz, 26.3.1935 yılında doğdu. Devlet memuru olan babasıyla birlikte Türkiye’nin değişik yerlerini dolaştı. Ortaokulu Antalya’da, liseyi Tokat’ta bitirdi. İstanbul Üniversitesi HukuK Fakültesinde başladığı hukuk eğitimini Ankara Hukuk Fakültesinde tamamladı. İstanbul’da üniversite çevresindeki arkadaşlarıyla birlikte a dergisi’ni çıkardı. İlk öykü kitabı Yorgunlar’ı (1960), ’a dergisi yayınları’ arasında yayınladı. Sonra ilk romanı Odalarda (1960) ‘Varlık Yayınları’ arasında çıktı. 12 Mart darbesiyle birlikte Ankara’da işletmekte olduğu Sergi Kitabevi kapatıldı, kendisi de siyasal görüşlerinden dolayı tutuklandı ve sıkıyönetimce yargılandı. Tutukluluk döneminden sonra, o dönemin izlerini taşıyan kitaplar yazdı. Yaralısın, önce 1973’te Cumhuriyet gazetesinde tefrika edildi, sonra 1974’te kitap olarak çıktı. Bu roman Macaristan’da Almanya’da, Hollanda’da, Suriye’de ve Makedonya’da yayınlandı. 1975 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü aldı. Kanayan (1973) adlı öykü kitabı, Deniz Gezmiş Anlatıyor (1976) adlı anı kitabı, aynı konunun genişletilerek işlendiği Gülünün Solduğu Akşam (1986) adlı anı kitabı, Havada Kar Sesi Var (1987) adlı öykü kitabı, Allı Turnam (1976) adlı gezi izlenimleri ve Odalarda (1995) adlı yeni romanı çıktı. 1975-1981 yılları arasında Arkadaş Kitaplar adlı ‘çocuk edebiyatı dizisi’ni yönetti. 1981 yılında Can Yayınları’nı kurdu. Çocuklar için de iki kitap yazdı: Kırmızı Balon (1990) ve Alçaktan Kar Yağar (1982).

 Instagram

Leave A Response

*