Kredi kartı aidatları nasıl geri alınır

kredi-kartiHer yıl bankalar, bankasına göre bir ya da iki defa olmak üzere haksız yere aidat alıyorlar. Bunun yasal hiç bür yükümlülüğü olmamasına rağmen. Ne yazık ki bizlerde bu ödemeyi yapıyoruz. Her yıl cebimizden yüzlerce lira ekstradan adeta haraç kesiliyor. Buna dur demek lazım değil mi?

Ne yazık ki içinde bulunduğumuz/bulunmak durumunda olduğumuz kapitalizmin bu dişlisine takılıp, önümüze gelene tamam deyip boyun eğmemek ve bizden haksız yere alınan aidatları geri almak. Bunun için yapılacak bir kaç yol var.

  • Bankayı arayın ve bu aidatı alma durumlarında kartlarınızı iptal ettireceğinizi söyleyin. Yüzde doksan başarılı olacaksınız, banka geri adım atacaktır.
  • İkinci seçenek, kredi kartınızı bir yıl kullanın, diğer yıl kullandığınız kartın türünü değiştirin. Bilindiği gibi bankalar ilk yıl için bu ücreti talep etmiyor.
  • Bankaya dilekçe verin. Ödemiş olduğunuz aidatı geri almak için. Fakat unutmayın, bunun için uzun süre bekleyebilirsiniz.
  • Bunların dışında diğer bir yol ise; bankayla muhatap olmadan direkt olarak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na aşağıdaki dilekçeyi yazıp göndermek. Bu bir kaç ay zaman alabilir. Alabilir ama sizden alınan haksız kazancı geri alabilirsiniz. Dilekçeyi yazmadan önce bankanızı arayarak, geçmiş 10 yıla ait ekstrelerinizi isteyin. Mail yoluyla ya da posta ile size göndereceklerdir. Ama şunu unutmayın. Gönderdikleri ekstre başına ekstre ücret alacaklardır. Eğer mümkünse online olarak, bankaya girip, geçmişe yönelik ekstreleriniz araştırın.

Haydi durmayın. Bankaların müşterilerden yaptığı soyguna son vermek için adım atın. Para kolay kazanılmıyor. Ne diye havaya para ödeyelim. Zaten kart borcunuz geciktiği an sizden fazlasını almıyorlar mı?

banka-dilekceInstagram

1 Comment on this article. Feel free to join this conversation.

  1. sema şimşir , 17:07 -

    Ben dilekçelerimi gönderdim yanıt bekliyorum. olumlu olumsuz buradan yazacağım. Bu yazı ile bilgilendirdiğiniz için insanları, teşekkür ederim kendi adıma

Leave A Response

*