Menopoz Sonrası Değişiklikler

Menopoz her kadının eninde sonunda başına gelebilecek bir durum. Kimi kolay atlatır, kimi için ise, tam bir işkencedir adeta. Erken menepoz durumlarında ise, bu işkence tabiri çok daha acılı hale gelebilir. Kişinin psikolojisi bozulur, nedenli nedensiz ağlar, hassaslığı artar.Hormonlardaki değişim kadını etkiler. Bu bazı kadınlarda hafif görülürken bazı kadınlar daha ağır bir dönem geçirir. Bu dönemde kadının yakınındaki kişiler daha toleranslı olmalı, motive edici ve sevgi dolu yaklaşmalıdır.

Kişi yorgun, depresif, karamsar olabilir. Ciltte incelme ve kuruluklar baş gösterir. Kemik kaybı oluşabilir. Boyda kısalma başlar.

Sıcak basması menopozun en sık görülen şikâyetidir. Vücudun üst kısmından başa doğru yayılan ani ısı artışı hissidir. Ciltte kızarma veya terleme olabilir. Geceleri uykudan uyandırabilir. Bazı kadınlarda bu sıcak basmaları birkaç ay bazılarında ise birkaç yıl sürerken bazılarında ise hiç olmaz. Bazı kadınlarda günde 2-3 kez tekrarlayıp hafif seyrederken bazılarında ise günde 1-20 kez olur.

Vajinada kuruluk ve cinsel ilişkide ağrı, cinsel isteksizlik,  sık idrara çıkma,  idrar kaçırma ve idrar yaparken yanma gibi yakınmalar görülebilir. Vajinadaki kuruluk için doktorunuz size östrojen verebilir. Bu konuda hormon tedavisi görmek istemiyorsanız; Sebamed’in
Intimate Wash Menopause pH 6.8 200ML İntim Hijyenik Emülsiyon Menapoz Sonrasını kullanabilirsiniz

Menepoz dönemine girmiş iseniz mutlaka doktorunuza gidip, gerekli tetkik ve tahlilleri yaptırmalısınız. Kulaktan dolma ilaçlar asla kullanmayın. Kemik erimesi her kadın ve erkekte zamanla olur. Ancak menepoza bağlı olarak artış gösterebilir ve bunun önüne ancak bir doktor yardımıyla çıkabilirsiniz.

Yine yapılacak  rahim ve göğüs tahlil ve testlerle bir sorun olup, olmadığı belirlenir ve ona göre gerekli tedavi yapılır. Menopozdaki hastaya tetkikleri yapılmadan ilaç önerilmez. Her hastanın sonuçları bulguları farklı ilaçlar gerektirir. Bu nedenle tedavi ve yaklaşımlar bireysel temelde değerlendirilir. Tedavi yaşa, hastanın ek sistemik bulgularına, rahim ameliyatı olup olmadığına, myom veya kistlerinin varlığına göre değişir. Hormon almaya uygun olan hastalar için ağızdan alınabilecek ilaçların yanı sıra, bant, jel, burun spreyi tarzında değişik yollardan verilen ilaçlarda mevcuttur. Tedavi hiçbir zaman standart değildir hastanın takibindeki bulgulara göre değiştirilebilir.

Instagram

Leave A Response

*