Zayıflama haplarına dikkat


Mutlaka duymuşsunuzdur, zayıflama hapları nedeniyle bir kadının ölümünü.. Kastamonu’da yaşayan Nilay Dinçer adlı bir kadının bu haplardan birisini kullandığı için hayatını kaybettiği iddia edildi. Bir çocuk annesi Nilay Dinçer bir süre önce rahatsızlandı. Hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan Nilay Dinçer tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

Satışı normalde yasak olan zayıflama hapları Sağlık Bakanlığınca değil, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığınca onay verilerek satışa sunuluyor. İnsan ömrü bu kadar ucuz mu? Denetimler neden yetersiz?

Haberin üzerine televizyonda konuşan Eczacılar Birliği başkanıydı sanırım; “Eczanelerde satışın olmadığını, bunun başka yollarla yapıldığını ifade etti ve eğer böyle birşey varsa, inceleyeceğiz” dedi. Elbette eczanelerde zayıflama hapları satılıyor. Bunu bilmemek bile ne derece inandırıcı yorum size kalmış. Örneğin. Eczanelerin vitrininde şöyle bir yazı okumuştum

“Mucize hap formula 7” gibi.

Peki bunlar ilaç değil mi? Sadece bitkisel mi? O zaman alın aktarlardan zayıflatan bitkilei evde kendiniz hazırlayın. İçerisinde pek çok kimyasal, ilaç sanayinde kullanılan maddeler var. Örneğin; sibutramin gibi.

Peki nedir bu sibutramin?

Sibutramin, kilo vermede, verilen kilonun korunmasında ve obezite tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İlaçlarda, sibutramin hidroklorür monohidrat şeklinde kullanılır. Ticari adı ABD’de Meridia, Avrupa’da ve diğer ülkelerde ise Reductildir. Abbott Laboratuarları tarafından üretilmektedir.

Peki yan etkileri nelerdir?

Kalp yetmezliğinden tutun da safra kesesi, epilepsiye kadar pek çok kontrendikasyonu olan bir madde. Peki böyle yan etkileri olan bir madde içeren ilaçları, Sağlık Bakanlığı nasıl oluyor da denetimini yapmıyor ve Tarım ve Köy İşlerine bırakıyor bu birinci soru?

İkinci soru ise; insanlar nasıl oluyorda bilinçsizce, kilo vermek, güzelleşmek adına bir uzmana başvurmaksızın bu ilaçları kullanabiliyorlar kulaktan dolma ve internette gördükleri reklamlar sayesinde? Bu de bir eğitim işi görüldüğü gibi.

Peki bu kadının katili kim?

Yanıtlarını siz okurlar vereceksiniz zaten bu bilgilerin ışığında.

LÜTFEN KİLO VERMEK, GÜZELLEŞMEK UĞRUNA SAĞLIĞINIZI YOK EDECEĞİNİZİ UNUTMAYIN: ASLA İNTERNET ÜZERİNDEN YA DA ECZANELERDEN BU TÜR İLAÇLAR SATIN ALMAYIN: UNUTMAYIN Kİ HERKESİN METABOLİZMASI VE KİMYASI AYNI DEĞİL.
Instagram

Leave A Response

*