“Mor Gözdeki Hüzün”.. Ertuğrul Erdoğan’dan bir öykü

ERTUGRUL- ERDOGAN-10“…Yürekler ürkekti. Fırtınanın dinmesi için dualar edildi. Rezzan, çocuğuyla birlikte aciz ve şaşkındı. “ Yapma! Yapma!” çığlıklarını duyan yoktu. Bekir, yaşamında olumsuz geçen yılların acısını ve intikamını içinden bir türlü atamıyordu. Karısını yanına çağırdı. Rezzan korkudan gelmek istemedi ama hiddetli bağırmasına itiraz edemedi. Bekir ağzındaki sigarasıyla birlikte Rezzan’ın saçlarından kavrayıp çektiğinde, avucuna gelen sarı saçların çokluğunu umursamadı. “Vay kıllı karı vay!” diyerek alaysı sırıtarak çıkartmadığı ayakkabısının sivri ucuyla, morarmış ve bir türlü iyileşmeyen dizlerine peş peşe acımasızca vurdu. “

“Rezzan, çok yorgundu. Atölyede model üstüne model çizip, kumaşların kesimlerini makinecilere yetiştirmenin telaşını gün boyu yaşadı. Kesim makasının gerisinde ayakta durmanın verdiği yorgunlukla birbirine karışmış varisli damarları daha da belirgindi. Önceki geceyi düşündüğünde canı yemek istemedi. Kocasının bir gün önce fırlattığı terlik, saçlarının arasında hala görünmeyen yara iziydi. “Geri zekâlı kadın!” sözcüğü ise on beş yıldır çıkarıp atamadığı bir küpe gibi kulaklarında çınlıyordu.”

MOR-GOZYukarıdaki satırlar yazar Ertuğrul Erdoğan’ın “Mor Gözlerde Hüzün” adlı öykü kitabından… Kitap “Dahi yayınlarından”…

Erdoğan kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin her geçen gün arttığı ülkemizde, bu soruna toplum olarak duyarlılığın arttırılması, ihlal edilen kadın haklarının dile getirilmesi ve sorunsalın kötü seyrine “dur” denilmesinin gerekliliğinin bilincinde olarak bu kitabında kadına şiddet meselesini işliyor ve probleme dikkat çekiyor.

Kitaptaki öykü kahramanı Bekir, aslında toplumda en tanıdık profillerden. Sokaklarda sıkça rastladığımız yanında bir kadın varken önde yürüyen insanlardan. Rezzan ise kocası Bekir’in yaşamında yarattığı mutsuzluk karşısında özgüvenini yitirmemek için yoğun çaba harcayan bir kadın.

Kitap karakterlerinin konuşmalarına baktığımızda onların kırsal ve kent yaşamı arasında sıkışmış, ekonomik dar boğazdan bir türlü kurtulamamış ve bilgisizliğin gölgesinde çaresizliğe direnen insanlardan bahis olduğunu görüyoruz. Daha önce, Mola Kitap Yayınlarından çıkardığı “Vallahi Öptürmem” adlı inceleme kitabıyla tanıdığımız Sn. Ertuğrul ERDOĞAN ilk öykü kitabı “Mor Gözdeki Hüzün” isimli çalışmasında da son derece yalın ve değerli bir başarı yakalıyor.

Günümüzde reklamı az yaptığı iş çok daha fazla olan “gerçek” yazarlardan biri Ertuğrul Erdoğan.. ve eserlerinden çok açık görüyoruz ki, sanat deyince paranın ötesine geçen önemli değerlerin varlığının farkında olanlardan biri.. Yani bir yazarın toplumun gelişmesi, aydınlanması ile ilgili önemli sorumluluklar taşıdığını  içine tam sindirmiş bir “fikir” üreticisi..

Kendisini bu ve bundan önceki değerli çalışmasından dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyor ve yeni kitaplarını da bekliyoruz…

Editör

ERDOĞAN’ın WEB SAYFASIInstagram

Leave A Response

*