Cinsellik hala bir tabu

cinsellikCinsellik hayatımızda çok fazla öneme sahip olsa da ne yazık ki toplumumuz da bir tabu gibi görülmekte ve cinsellik ayıp olarak nitelendirilmektedir. Hal böyle olunca cinsellikle ilgili soru ve sorunları çözne yolu da farklı yerlere kaymakta. Doğru yanlış bilgilerle çocukluktan itibaren yanlışa ve yanlış düşüncelere yöneltmektedir.

Çocuk için cinsellik belli bir yaşa gelince merak konusu olur. Bu soruları anne babaya sorduğunda ise, ya geçiştirilir ya da ayıp diye kestiririlip atılır. Bu da ileriki dönemlerde, yetişkin çağa gelen insanda eksiklik ve yanlış yönlendirmeler ve hatta cinsel bozukluklara kadar gidebilir.

Kişilerin gelişim süreçleri içinde çeşitli davranışlara çevrelerinin yaklaşımlarını öğrendiklerini veya aile tutumlarını model aldıklarını biliyoruz.

Örneğin cinselliğin “yasak” olarak dile getirildiği ailelerde çocuklar da bu yönde yetişecek ve sağlıklı eğitim alınamayabilecektir. Uzmanların genellikle önerdikleri çocuklar yetişirken ailelerinden yaş ve eğitim düzeylerine uygun cinsel bilginin alınmasıdır. Zira çocuk içten gelen cinsellik dürtüsünü, özellikle ergenlik döneminde hormonların da değişimi aile, farklı yerlerde öğrenecek, merakını belki de yanlış bilgilerle giderecektir.

Diğer yandan bu merakın giderilemediği ve cinselliğin öğrenilemediği, kişinin hayatı boyunca cinselliği bir yasak olarak gördüğü durumlarda vardır. Bu durumlarda belli bir konuda kalıplaşmış fikirlerden de bahsedilebilir.

Bu süreci aşmak için öncelikli önerim sabır önerilir. Bu konuda sürekli yapılan tartışma ve nasıl çözelim konuşmalarının cinsel hayatınıza olumlu değil olumsuz etkisi olacaktır. Ancak sorun devam ettiğinde bunun bir iletişim problemi olarak görülmesi ve bu iletişimin olumlu paylaşıma dönemsi yolunda bir uzmanla, özellikle evlilik terapisti aile, irtibata geçilmesi de önerilir.

Hiçbir şey için geç değildir. Önemli olan sorunu tespit edip, çözüm yolunu aramaktır.Instagram

Leave A Response

*