“Eşikte”-Sur le seuil- İstanbullularla buluşuyor


Sedef Ecer‘in Fransızca olarak yazıp yönettiği Eşikte (Sur le seuil) adlı oyun, Fransa’da sergilendikten sonra, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin konuğu oluyor.

2008 yılında Fransa Ulusal Tiyatro Merkezi’nin teşvik ödülüyle Akdeniz Yazarlar Buluşması birincilik ödülünü kazanan eser, birbiriyle görünürde ilişkisi olmayan 25 karakterin, sınırlarda, geçiş noktalarında, kapı aralığında, kısacası hayatın eşiklerinde sıkışıp kaldıkları anları, mizahi ve şiirsel bir dille anlatıyor.

Eşikte’nin ilk versiyonu, La Courneuve ve Fécamp sahnelerinde Türkiye’den Serra Yılmaz ve Tilbe Saran, Fransa’dan Ariane Brousse, Frédérique Mathieu ve Camille Voitellier’nin katılımıyla sahneleniyor. Oyun, ayrıca farklı topluluklar tarafından Cannes Alexandre III Tiyatrosu, Centquatre, Maison des auteurs, Cenevre Orangerie Tiyatrosu, Théâtre 13, Maison des Metallos, Théâtre de la Pépinière sahnelerinde de okuma tiyatrosu olarak sunuldu; Comédie Française’in efsanevi oyuncusu Madeleine Marion ile Véronique Nordey, Natalie Royer gibi önemli Fransız aktrisler de bu okumalara katıldı.

Oyun, ayrıca farklı topluluklar tarafından Cannes Alexandre III Tiyatrosu, Centquatre, Maison des auteurs, Cenevre Orangerie Tiyatrosu, Théâtre 13, Maison des Metallos, Théâtre de la Pépinière sahnelerinde de okuma tiyatrosu olarak sunuldu; Comédie Française’den Madeleine Marion ile Véronique Nordey, Natalie Royer gibi önemli Fransız aktrisler bu okumalara katıldılar. Oyun, Mayıs ayında Paris’in tek tiyatro fuarı olan “Salon du Théâtre”da açılış okuması olarak sunuldu ve Sony Labou Tansi Ödülü adayları arasında yer aldı, sonuç Haziran sonunda belli olacak. Eşikte, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde ücretsiz olrak 8-9 Haziran günleri seyirciyle buluşacak.

Serra Yılmaz’ın oyunculuğu ile yüreklerde ve beyinde tat bırakacak olan bu oyunu izlemenizi tavsiye ederim. O tatlı, gerçekçi, ve performanslı oyun gücünü bir kere daha göreceksiniz.Instagram

Leave A Response

*