Evliliklerin yarısı boşanmayla mı sonuçlanıyor gerçekten de?

MARRIAGE-2Evliliklerin yarısı boşanmayla mı sonuçlanıyor gerçekten de?

Evlilik konusu ne zaman gündeme gelse bu “kutsal” müessesenin çok da makbul bir şey olmadığını müdafaa etmek için “evliliklerin yarısından fazlasının boşanmayla sonuçlandığı” argümanını/tezini duyarız birçok insandan… Fakat mesele şu ki, bu doğru değildir ve bu durum uzunca bir süredir de böyledir…

New York Times’ ta yayınlanan bir istatistiğe göre boşanma oranları yaklaşık 25-30 yıldır azalmaktadır ve evlilik denen müessesenin güçlendiği anlaşılmaktadır.

Araştırma yine şunları söylemektedir:

  • Boşanma oranları 1970 ve 1980lerde zirve yapmış olup o zamandan beri azalmaktadır.
  • 2000 lerde evlenenlere bakıldığında boşanma nispeti daha da azdır.
  • Eğer şu andaki çizgi devam ederse önümüzdeki zamanlarda evliliklerin %66 sının boşanma gibi bir sonucu olmayacak gibi görünmektedir.
  • 2000lerde evlenen yüksek tahsilli insanlar arasında yedinci evlilik yılları itibarıyla yalnızca yüzde 11 nispetinde boşanma izlenmiştir.
  • Bu arada gözlemlenen diğer bir husus da maalesef çalışan kesim (işçi kesimi) söz konusu olduğunda söz konusu oranın yüzde 70-80lere çıktığı görülmektedir halen de..

Ama iyi haber şu ki, evlilik müessesesi uzun zaman yanlış bilgi olarak kulaktan kulağa dolaştığı gibi zayıflamamakta ve tam aksine eski itibarını kazanacak şekilde güçlenmektedir.

Onun için siz siz olun gelin evlenme fikrinizden aman caymayın.. Kaç çocuk yapılmasının uygun olacağı meselesine gelince ise bakın onu herkes kendi bilir.. Ama siz yine de kaldırabileceğinizden fazla kalabalık olmayın bizce..

EditörInstagram

Leave A Response

*