Film eleştirisi – Creed

CREED: YOUR LEGACY IS MORE THAN A NAME

Sanırım isminde “Rocky” geçmeyen ilk Rocky filmi desek yanlış olmaz. Ayrıca Rocky serisinin 7. Filmi olarak da adlandırabiliriz. Ancak bu defa ön planda Rocky’yi değil başka birini görüyoruz…

Rocky serisi ilk 3 filmi ve 6. Filmine bakıldığında çok zevkli, heyecan dolu ve duygusal anlamda çok başarılı bir seri olarak gösterilebilir. (4 ve 5’i çok beğenmemiştim.) Sylvester Stallone’un senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı ve tabii ki başrolünde oynadığı Rocky filmleri kurgusal anlamda, diyaloglar anlamında ve diğer alanlarda oldukça iyi olup sıkılmadan izlenebilecek filmlerdi. Bundan bütün Rocky serisi olarak bahsedebiliriz aslında.

Serinin 6. Filminde yani Rocky Balboa’da Rocky artık emekliydi ve restoranında gelen müşterilerine boks hikayelerini anlatıyordu. Sonrasında da dövüşmek için tekrar lisans almış, namağlup şampiyona karşı dövüşmüş ve 60 yaşında birisi için oldukça başarılı bir şekilde maçı bitirebilmişti, fakat yenilmekten kurtulamamıştı. Ayrıca karısını kaybetmiş olan Rocky bu filmde izleyiciyi de oldukça duygulandırmıştı. Creed’de de Paulie’yi kaybettiğini görüyoruz…

Creed’e gelecek olursak, Rocky’nin 3 kez dövüştüğü Apollo Creed; Rus boksör Ivan Drago’yla karşılaşmasında ringde ölmüştü. Rocky (Sylvester Stallone) ise havluyu atmadığı için kendini suçlu görmüştü. Apollo Creed’in evlilik dışı olan çocuğu Adonis Creed (Michael B. Jordan) , ıslahevinde yaşarken Apollo’nun karısı Mary Anne(Phylicia Rashad) tarafından oradan çıkartılır. Oldukça zengin bir hayat içinde büyüyen Adonis işinde terfi aldığı gün istifa eder ve profesyonel bir boksör olmaya karar verir. Babası Apollo ve Rocky hakkında her şeyi bilen Adonis kendisini eğitmesi için Rocky’nin peşine düşer ve evinden ayrılarak Philadelphia’ya gider ve bütün macera burada başlar. Rocky’nin hastalığı, Creed’in müthiş boks aşkı, kız arkadaşı Bianca (Tessa Thompson) ile ilişkisi ve kendi adını yaratma çabası izleyiciye sadece bir boks maçı değil birçok konu vermiş.

Rocky serisini izleyenler Rocky ile bir bağ kurmuş olabilir diye düşünüyorum. Ben kurdum açıkçası ve onun başına gelenler onu da izleyiciyi de izlerken gerçekten üzüyor. Bu filmde de duygusal sahneler, insanda inanılmaz bir boşluk hissi yaratıyor.

Yönetmen bu kez Sylvester Stallone değil, Ryan Coogler. Rocky filmi Oscar kazanmış Sylvester Stallone’dan yönetmenlik koltuğunda buraya kadarmış denebilir. Ryan Coogler’dan, daha önce John G. Avildsen’ın yönettiği Rocky 5 gibi bir rezillik beklenmiyordu tabii ki ve bu film de tam anlamıyla bir Rocky filmi değil ve yönetmen de Sylvester değil şeklinde düşünerek Ryan Coogler’ın beklentileri aştığını söylemek yanlış olmaz. Çok başarılı bir rejiye imza atmış. Oyuncu seçimleri, yerli yerinde ve uzun aradan sonra Sylvester Stallone’u görmek de Rocky severleri ve beni mutlu etti.

Sylvester Stallone için söylenecek söz yok. Mükemmel oyunculuğunu her filmde kanıtlıyor ve felçli ağzı da konuşmasına gerçekten çok güzel bir tarz katıyor bunu zaten biliyoruz ve onu seviyoruz. Umuyorum ki Sylvester Stallone’u başka Creed filmlerinde de görürüz. 88. Akademi Ödülleri’nde Oscar’a bu filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Oyuncu dalında aday olmuş, ancak ödülü Mark Rylance’a kaptırmıştı. Gönüllerin kazananı olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Michael B. Jordan ise ekstra, mükemmel bir oyunculuk göstermese de serinin ilerleyen filmlerinde daha pişmiş olarak göreceğimiz bir oyuncu olacaktır. Yine de şunu söylemekte fayda var ki Adonis rolünü tam olarak üstüne giymiş ve izleyicinin de sevgisini Rocky’ye olan bağlılıyla kazanıyor.

Ses miksajında da oldukça başarılı bir yapım olmuş. Rocky serisinde 5. Filme kadar gereksiz gürültü ve uğultu filmlerin eskiliğinden kaynaklı olarak tabii izleyiciyi rahatsız ediyordu. Ses miksajı ve kurgusu da filmde önemli noktalardan ikisi.

Kısaca şunu söyleyebilirim; Tek bir Creed filmi olarak kalmayacağı belli ve bu filmde ilk adımları atılmış bir hikaye var. Türkçe ismi Creed: Efsanenin Doğuşu olan filmin adından da bunu anlıyoruz. Sylvester Stallone’u 69 yaşında bu filmde de görmek güzeldi, umarım efsane Rocky’yi ilerleyen filmlerde de çok fazla görürüz. Kesinlikle zaman kaybı olmayacak, hatta iyi ki izlemişim denecek bir film. Ancak tüm Rocky serisi de izlenmeli diyorum…

Kanun Kalkan

Creed FragmanInstagram

Leave A Response

*