İstanbul belgesel günleri başlıyor

İstanbul Belgesel Günleri’nin üçüncüsü, 22-27 Haziran 2010’da başlıyor. . Belgesel dünyasından önemli konukların ağırlanacağı festivalde, son dönemde dünya festivallerinde ödüller kazanmış birçok önemli belgesel ilk kez İstanbul’a uğrayacak.

Bu yıl ABD’den Lübnan’a, İsviçre’den Hindistan’a, Arjantin’den İzlanda’ya, İran’dan Kore’ye, Danimarka’dan Fransa’ya 35 ülkeden 120’den fazla filmin oluşturduğu geniş bir programla seyirci karşısına çıkan Festival’de kadın olmaktan kaynaklı sorunlara dikkat çeken Kadınlık Halleri başlıklı bölümde beş film gösterilecek.

Bunlar arasında, geçtiğimiz günlerde kısa film dalında Altın Palmiye kazanan Serge Avedikian’ın “Hayırsızada” (Chienne d’Histoire) adlı animasyonu dahil pek çok sürpriz  var.

Kısa sürede hızla büyüyen, İstanbul’un genç sinema etkinliklerinden DOCUMENTARIST, bu yıl ABD’den Lübnan’a, İsviçre’den Hindistan’a, Arjantin’den İzlanda’ya, İran’dan Kore’ye, Danimarka’dan Fransa’ya 35 ülkeden 120’den fazla filmin oluşturduğu geniş bir programla seyirci karşısına çıkıyor. Özel mercek altına alınan bölgeler ise, Balkanlar, Polonya ve İsviçre.

DOCUMENTARIST bu sene ilk kez, belgesel alanında bir ödüle imza atıyor. Yeni kuşak belgeselcileri teşvik etmek amacıyla Hollanda Başkonsolosluğu’nun parasal desteğiyle verilen 1000 Euro’luk Documentarist Yeni Yetenek Ödülü, Türkiye’den festivalde filmi gösterilen ilk, ikinci veya üçüncü filmiyle katılan belgeselcilerden birine verilecek. Documentarist Yeni Yetenek Ödülü’nün bu seneki jürisi, Hollanda Başkonsolosu Onno Kervers, Romanyalı yönetmen Diana Deleanu, yönetmen Yeşim Ustaoğlu, oyuncu Tülin Özen ve akademisyen yazar Uğur Kutay’dan oluşuyor.Instagram

Leave A Response

*