Okul fobisine dikkat!


Okulların açılmasına çok kısa bir süre kaldı. Pek çok çocuk ilköğretime ilk defa ayak basacak. Okul öncesi korku ve endişeleri ile beraber….  Çocukları okula hazırlarken sadece fiziksel olarak hazırlamak yeterli değil, onları psikolojik olarakta okula hazırlamak gerekiyor.

Çocuk okula gitmemek için türlü bahaneler uydurabilir. Mesela, şiddetli karın ağrısı çektiğini, baş ağrısı ve bulantı durumları olduğunu, genel bir halsizlik içinde olduğunu söyleyebilir ve de doğrudur. Bunlar genellikle psikolojik sebeplerdir..

Okul dönemine kadar sürekli anne ve babanın kontrolü ve desteğinde olan ve kendi ihtiyaçlarının karşılanması öğretilmeyen çocuklarda bu daha fazla görülür. Onun için okul öncesi çocuklara kendi başına iş yapabilme, kendi sorumluluklarını üstlenmesi için görevler vermek gerkir. Sadece anne babaya bağımlı olmalarından kurtarmak gerekir.

Kendine özgüveni olan çocuk bu korkuları kısa sürede aşar. Yeni girdiği ortama alışana kadar çekilen sıkıntılar sona erer. Farklı bir sosyal ortama girdiği için bocaladığında, okula gitmek istemediğinde “aman tamam bugünük gitmesi ” demeyin. Uygun dille, gerekirse ufak ödüllendirmelerle okul sevgisini aşılayın. Gerekirse okula gidip, bizzat öğretmeninden yardım isteyin. Genellikle okulun ilk günü çocuk ebeveyni ile okulda olur, ebeveyn bırakıp, gidince büyük bir yalnızlık hisseder. Sakın azarlamayın, ya da sizi bu durumda kullanmasına izin vermeyin.Gerekirse bir pedagogdan destek alın.Instagram

Leave A Response

*