Trekking Nedir Ne Değildir?

trekkingTrekking, doğada yapılan yürüyüşlere genel olarak verilen isimdir. İngilizce kökenlidir. Track ( izlemek ), trek (yaya olarak yürümek ) kelimeleri -ing eki alarak tracking veya trekking adıyla artık bir akım, bir doğa sporu olmuştur. Esası motorsuz araçlarla ve yük hayvanları ile yapılan iz sürme, patika takibi, dağ ve doğa geçişleri ve yürüyüşleridir.

“TREKKING” EĞLENCE DEĞİL, BİR “SPOR” DUR.

Trekking bir eğlence turu değildir, belirli zorluklar içerir, konforlu değildir, daha çok sportif bir faaliyettir; bu sebeple trekking aktivitesini gezi turları ile karıştırmamak gerekir, tur daha geniş kapsamlı bir faaliyettir. Ancak trekking turları adı altında turizme dahil edilmiş ve çok ilgi görmektedir. Dağcılık gibi değildir, gezmeye, görmeye ve aşmaya dayalıdır.

Tarihine bakıldığında 19. y.y’ da beliren natüralist akımla birlikte insanlar özellikle keşfetmek ve öğrenmek için doğaya gitmeye başlamış, bununla da beraber trekking grupları, hatta kulüpler oluşmuştur.

Şehir ve insan hayatının her açıdan gittikçe kirlenmekte olduğu bir gerçektir. Günümüz insanları olarak da şöyle bir hayatımıza baktığımızda şehrin boğuculuğu içinde bir hayat sürerek yaşamakta, sonuçta doğal güdülerimizden ve hislerimizden azar azar, yavaş yavaş, uzaklaşmakta olduğumuzu görürüz. Ancak her ne kadar şehir içinde yaşasak da, yine de doğaya olan bir merak vardır içimizde. Doğaya çıkmak, doğanın dinginliğini ve temizliğini görmek, insanın içyapısında hissedilen bir ferahlamaya neden olur ve bu tekrarlandıkça şehirden ruhen kopmalar ve kendi iç hissiyatına geri dönüşler başlar; işte trekking ya da doğa yürüyüşleri insana doğayı ve kendini keşfettiren, tanıtan ve öğreten bir eğiticidir.

Yerel halkları tanımanın en etkili yollarından da biridir. Doğa yürüyüşleri işte bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için en güzel adımları sağlar bize.

molaTREKKING’İN ARAÇLARLA YAPILAN TURLARA GÖRE BAZI AVANTAJLARI

Genelde temiz hava almak, spor yapmak, sağlığımızı korumak, fotoğraflamak, keşfetmek, anlamaya çalışmak, doğa ile iç içe yaşamayı öğrenmek gibi türlü sebeplerle doğada yürüyüşler yaparız. Bu yürüyüşleri doğa ile uyum içinde yapılan geziler olarak algılamalı ve yeni bölgeleri keşfetmek için yapmaya devam etmeliyiz. Sadece bir hedefe varmak için yapılan yarış gibi değerlendirmek, trekking ruhuna uymamaktadır.

Trekking özellikle, doğanın yakından görülerek, detaylı incelenerek, sürekli güç sarf edilerek, irade gösterilerek yapılan bir yürüyüş ve keşif aracı olduğu için, araçlarla yapılan doğa turlarına göre daha üstündür. En önemli özelliği de kişinin iradesini ve dayanıklılığını kuvvetlendirmesidir.

DOĞAYA OLAN SEVGİMİZİ ARTTIRMAK

İnsanın sağlığını korumak, kendine olan güvenini kaybetmemek, doğaya olan sevgisini artırmak için uzun seneler zevkle yapacağı yegâne spordur. Araştırmalar düzenli, tempolu ve devamlı bir yürüyüş yaşantısının önce fizyolojik ve akabinde psikolojik değerinin olduğunu kesin olarak göstermektedir. Ortalama 1 saatlik bir doğa yürüyüşü 500 kalori yaktırmaktadır. Kasları güçlendirir ve endorfin miktarını çoğaltıp strestesin azalmasını sağlar.

Trekking özel bir yetenek gerektirmez. Yediden yetmişe sağlıklı olan herkes yapabilir. Batı ülkelerinde ihtiyarlar tarafından daha fazla rağbet görmektedir. Doğa yürüyüşüne grup olarak veya yalnız gidilmek isteniyorsa bu işi yapan seyahat acentelerine başvurarak çeşitli trekking gezilerine katılmak mümkün. Yok eğer acente kanalı istenmiyorsa, en azından kampçılık deneyimi olan ve bölgeyi bilen bir kişinin rehberlik ve liderlik yapması doğru olur (Yine de trekking eğitimi almak en doğru olanıdır). Çeşitli trekking tipleri ve bunlara bağlı zorluk dereceleri vardır.

Kutsal Zafer Şahin
Doğa Sporları Eğitmeni – Trekking Rehberi
kutsal@pusuladogasporlari.com

http://pusuladogasporlari.com/Instagram

Leave A Response

*