Mutfakta hayatınızı kolaylaştırın


Mutfakta bazı püf noktalarına dikkat ederseniz, işlerinizi de, hayatınıza da kolaylaştırmış olursunuz…

– Haşladığınız yumurtanın çatlamaması için, kaynama kabına bira tuz ve bir çay kaşığı koymanız yeterli olacktır.
-Sosisleriniz fırına koyduğunuzda patlıyorsa, önlemenin çok basit yolu var : Koymadan önce, soğuk süte yatırın.
– Domatesi soymak çok nu zor geliyor ? O zaman sıcak suya tutun ve sonrada bıçağınızla soyacağınız yönün tam zıttı yöne sürtün.
-Yumurta lekesini çıkarmakta güçlük mü çekiyorsunuz ? Önce soğuk suda 5-10 dakika bekletin, sonra ılık ve sabunlu su ile yıkayın.
-Satın aldığınız salçalar çabuk bozuluyor diye şikayetçiyseniz; geniş bir kapta tuzladıktan sonra kavanoza yerleştirin ve üzerine tuz serpin.
– Karnıbaharı seviyorsunuz ama kötü koktuğu için pişirmek istemiyorsanız; haşlama suyuna koyacağınız süt bu kokuyu tamamen alacaktır. Bir kaşıkta sirke ilane edebilirsiniz.
– Kireçlenen demliklerinizi sirke ile doldurun ve sabaha kadar beklettikten sonra 190 dakika kaynatın. Kireçten eser kalmayacaktır.
– Pişireceğiniz tavuğun yumuşak ve daha güzel kokmasını istiyorsanız, pişirmeden önce limonla ovun, sonrada üzerine rendelenmiş limon kabuğu koyun. Farklı ve çok lezetli bir yemek alacaktır.
– Üzüm reçeli ya da kompostosu yapacaksınız ama çöplerini ayıklamak zahmetli diyorsanız, üzümleri bir avuç una atın, süzgeçten geçirin. Çöpleri ayıklanacaktır.

– Soğan, balık vb. kokuları elinizden kolayca çıkarmak için, avucunuza bir kaç damla limon damlatın ve tuz ekip, ovalayın, kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.Instagram

Leave A Response

*